Wymiana ze szkołą włoską Liceo Classico „ORAZIO” w Rzymie

W kwietniu po raz piąty nasza szkoła zorganizowała wymianę polsko – włoską z liceum w Rzymie.

Po szkołach w Brindisi, Rosarno i Avezzano tym razem gościliśmy młodzież ze stolicy Włoch.

W dniach 3 – 9 kwietnia 2017 r. przyjęliśmy grupę dwunastu uczniów liceum rzymskiego z opiekunką, panią Martiną Novello. Mieszkali oni w domach naszych uczniów i poznali  codzienne życie polskich rodzin. Brali też udział w lekcjach zorganizowanych przez nauczycieli „Żeroma”: geografii u pani prof. Marzeny Papis, języka angielskiego u pani prof. Julii Grabskiej i prof. Kariny Nojek oraz matematyki u pani prof. Anny Ksyty. Zarówno Włosi, jak i nasi uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą z danego przedmiotu, ale też bardzo dobrą znajomością języka angielskiego i włoskiego, ponieważ musieli komunikować się zarówno między sobą, jak i z nauczycielem.

Goście z Rzymu mieli możliwość też poznać kulturę ludową i zwyczaje regionu opoczyńskiego.Zwiedzili Muzeum Regionalne oraz mieli możliwość obejrzeć występ folklorystyczny zaprezentowany przez przedszkolaków z Przedszkola nr 8. Goście byli zachwyceni małymi artystami, szczególnie że powitani zostali w ich ojczystym języku, oraz ich strojami i urokiem.

Kolejnym punktem zwiedzania Opoczna była wizyta w Starostwie Powiatowym. Włosi powitani zostali przez władze naszego regionu, obejrzeli film ukazujący piękno i osobliwości naszego powiatu i otrzymali drobne upominki.

Następne trzy dni spędziliśmy na wycieczce do Krakowa, Zakopanego i Auschwitz.

Kraków, który zwiedziliśmy z włoskim przewodnikiem, zachwycił i oczarował gości. Zakopane zaskoczyło zimową aurą: śniegiem i zimnem. Mimo to Włochom bardzo podobała się zabawa białym puchem, którego nie mają na co dzień. Auschwitz natomiast poruszyło do głębi i natchnęło refleksją nad naturą ludzką oraz nad wartością tolerancji i szacunku dla każdego człowieka.

Po powrocie z wycieczki niestety musieliśmy pożegnać się z naszymi włoskimi przyjaciółmi.Czas szybko mija i to, co dobre kończy się. Pożegnanie było serdeczne i pełne łez. Osłodą była jedynie świadomość, że wkrótce nastąpi ponowne spotkanie w Rzymie.

Czas naszej rewizyty nastąpił w dniach 20 – 27 kwietnia 2017 r. Każdy z  uczniów został przyjęty w domu  przez swego kolegę Włocha.

W tych dniach mieliśmy możliwość zwiedzić mnóstwo najpiękniejszych zabytków Wiecznego Miasta: Colosseum, Forum Romanum, Villa Borghese, starożytną Ostię, Plac św. Piotra i bazylikę z grobem św. Jana Pawła II, Fontannę di Trevi, Schody Hiszpańskie, Piazza Navona oraz Muzea Watykańskie z zapierającą dech w piersiach swym pięknem Kaplicę Sykstyńską. Wielu z nas miało możliwość oglądać Rzym nocą, co jest niezapomnianym przeżyciem.

Najważniejsza jednak była możliwość zaprzyjaźnienia się z młodymi rówieśnikami z Włoch, poznanie ich stylu życia i zwyczajów. Przekonaliśmy się, że mimo dzielących nas dwóch tysięcy kilometrów, nieco różnych stylów życia i sposobu spędzania czasu wolnego w głębi duszy jesteśmy tacy sami, mamy takie same pragnienia szczęścia i miłości.

Będąc w Rzymie mieliśmy okazję przekonać się jak wielokulturowe i tolerancyjne jest to miasto.

Niestety i czas naszego pobytu we Włoszech szybko dobiegł końca. Musieliśmy z żalem pożegnać to niesamowite pełne sztuki i tętniące życiem miejsce. Pożegnanie było żewne i serdeczne. Obiecaliśmy sobie, że się jeszcze spotkamy i na pewno będziemy w stałym kontakcie. Cóż…Omnia tempus habent!

 

 

 

 

 

Opinie uczestników wymiany

Należy pamiętać, aby nigdy się nie wstydzić powiedzieć, gdy coś nas denerwuje lub nam przeszkadza. Bardzo fajnie było zobaczyć i odkryć inną kulturę niż nasza. Żaden kraj nie jest identyczny jak nasz, każdy z nas ma coś wyjątkowego w swoim miejscu zamieszkania.
Należy próbować nowych wyzwań i korzystać z okazji, ponieważ nigdy nie wiemy czy taka możliwość jeszcze się trafi.
Cieszmy się, że możemy poznać nowych ludzi i kultury inne niż nasze.
Patrycja
———————————————————-

To była zdecydowanie najlepsza wycieczka w życiu. Fajnie było stać się częścią ich życia, poczuć się jak prawdziwa Włoszka. Mam wrażenie, że przeszliśmy pół Rzymu, ale było warto. Włosi to kompletnie inny świat niż Polacy. Inna kultura, ale to było bardzo ciekawe doświadczenie i nie żałuję, że wzięłam udział w wymianie.
Ola
———————————————————-

Moje wrażenia są bardzo pozytywne, cała wymiana była fantastyczną szansą na poznanie kultury innego kraju oraz podszkolenie języka angielskiego i włoskiego. Pobyt we Włoszech pozwolił mi  zauważyć różnice między nimi a Polską – w domach, na ulicach, w kontaktach międzyludzkich. Mogłam też spróbować włoskiej pizzy, spaghetti czy kawy, ale i tak najlepszą rzeczą jest dla mnie to, że mimo, że pochodzimy z różnych krajów, mamy inne przyzwyczajenia a nasze ojczyste języki są kompletnie odmienne, znajomość angielskiego umożliwiła nam bezproblemowe porozumiewanie się i poznanie drugiej osoby. Uważam, że tydzień spędzony we Włoszech był jak dotychczas jednym z najlepszych momentów w moim życiu.
Ola