14 marca br. uczniowie klas drugich z rozszerzoną geografią (IIab, IIc, IId) brali udział w XVII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki organizowanym przez Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkanie miało miejsce w sali widowiskowej PGE Giganty Mocy w Bełchatowie.
Jako pierwszy lekcję festiwalową nt.: „Wulkany, klimat, człowiek – relacje środowisko przyrodnicze – człowiek” przeprowadził prof. UŁ dr hab. Piotr Czubla. Na świetnie dobranych przykładach wykazał, iż wulkanizm wielokrotnie prowadził do katastrofalnych zmian w środowisku. Niewiele brakowało, by około 75 tys. lat temu ofiarą jednej z takich katastrof padł człowiek. Na szczęście udało sie przetrwać, ale ślady kataklizmu w postaci znikomego zróżnicowania genetycznego czytelne są do dziś. Również i w czasach historycznych wielkie erupcje wulkaniczne pociągały za sobą zmiany klimatyczne, których skutkiem bywały klęski głodu, rozruchy, a ostatnio problemy z komunikacją lotniczą. Od 2010 roku nikt nie musi nas przekonywać, że zagrożenia wulkaniczne dotyczą również naszego kraju, mimo, że ostatni wybuch wulkanu na obszarze Polski miał miejsce ponad 3 mln lat temu.
Z kolei prof. UŁ dr hab. Agnieszka Rochmińska przedstawiła fakty i refleksje podróżnicze z Wietnamu, Kambodży i Laosu, reprezentujących różne drogi rozwoju społeczno – gospodarczego. Prelegentka zwróciła uwagę, że prezentowane państwa posiadają wiele wspólnych cech, ale jednocześnie pod wieloma względami są całkiem odmienne. Wietnam, Kambodża i Laos to kraje, w których bardzo trzeba uważać, żeby przeżyć nie natykając się na zaminowane tereny. Wietnam zachwyca zróżnicowaniem i bogactwem atrakcji turystycznych oraz wielkim dynamizmem rozwoju gospodarczego. To w tym kraju coraz większe znaczenie odgrywa hasło „Made in Vietnam”. Ale to jednocześnie kraj kontrowersyjnych wojen indochińskich, związanych z zaangażowaniem Amerykanów w walki. Kambodża to kraj dla turysty kojarzący się z Angkor Wat, w którym ciągle są żywe cierpienia związane z rządami Pol Pota i Czerwonych Khmerów. Poznając to społeczeństwo można zrozumieć cierpienie i moc przebaczania. To jedyny kraj, w którym po rządach komunistycznych przywrócono monarchię. Kambodża jest mocno skorumpowana: bogaci jeżdżą amerykańskimi samochodami, a biedni żyją w niesamowitej nędzy. Na zakończenie wykładowczyni zabrała nas do Laosu, sztucznego tworu, ciągle szukającego swojej tożsamości państwowej. Poznaliśmy Laos jako kraj materialnie biednych ludzi, ale bogatych duchowo; państwo, w którym można zrozumieć czym jest dobroczynność. Świątynie i pomarańczowe szaty mnichów wpisują się mocno w krajobraz kraju.
Nasi uczniowie po raz kolejny wykazali się wysoką kulturą bycia. Po wykładach, redaktor radio ESKA przeprowadził wywiad z Weroniką Franaszczyk i Hubertem Wiktorowiczem.
Tak więc udział w festiwalu był nie tylko niezwykłym i ekscytującym spotkaniem z nauką, ale również ze znaną rozgłośnią radiową w Polsce. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne sesje naukowe.