W celu zainteresowania młodzieży przedmiotem biologia nauczyciele tego przedmiotu nawiązali współpracę z Katedrą Biotechnologii Politechniki Łódzkiej. W dniu 21 lutego 2018 r. młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie uczestniczyła w wykładzie i zajęciach laboratoryjnych pt. „Antocyjany- roślinne kameleony”.
W tej ciekawej inicjatywie edukacyjnej wzięło udział 60 uczniów z klas If i Ieg. Wykładowca Pani Dr inż. Dorota Sosnowska w bardzo ciekawy sposób przedstawiła zagadnienia zasygnalizowane w temacie spotkania. Udzieliła odpowiedzi na pytania: gdzie szukać antocyjanów, dlaczego rośliny wytwarzają antocyjany?, czy również nam ludziom podobnie jak roślinom potrzebne są antocyjany? Młodzież dowiedziała się, że jedząc kolorowe owoce warzywa i zioła możemy redukować ryzyko choroby wieńcowej, cukrzycy, nowotworów, zapobiegać agregacji płytek krwi itp.
Po części teoretycznej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach warsztatowych- podczas których „na żywo” sprawdzali jakie barwy mogą przyjmować antocyjany w różnym Ph, określali wpływ jonów żelaza (III) oraz SO2 na barwę badanych produktów.