„Żeromski” otwarty na artystów

Dnia 5 kwietnia 2013 r. miał miejsce w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Opocznie Dzień Otwarty Szkoły. To świetna okazja, aby niezdecydowani jeszcze gimnazjaliści zastanowili się nad swoją przyszłością. Z murów szkoły wyszli bogatsi nie tylko w wiedzę o poziomie nauczania, ale także o tym jak „Żeromski” rozwija pasje artystyczne.

O tym że „Nie samą nauką żyje człowiek”, dowiedzieli się m. in. oglądając prezentacje artystyczne uczniów.   Sala gimnastyczna zmieniła się tego dnia w istną salę koncertową – wokaliści, instrumentaliści i zespoły prezentowały covery znanych (i nie tylko znanych) utworów, a także własną twórczość. Na scenie pojawili się przedstawiciele różnych  klas Żeromskiego pokazując, że muzyka łączy i łagodzi obyczaje.

Organizację „imprezy” nadzorowała Katarzyna Ciborowska, uczennica klasy III A1. Wprowadzała gimnazjalistów w arkana artystycznej magii placówki. Każda z grup, która docierała na salę, została zapoznana z działaniem koła teatralno-kabaretowego „Spontan”, którym opiekują się pani Marta Prejs- Pawlik i pani Anna Waśkiewicz, a także „Studia 107” prowadzonego przez pana Jacka Plucińskiego. Gimnazjaliści dowiedzieli się o dużych i małych sukcesach licealnych muzyków – w konkursach na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim.

Na scenie zaprezentowała się większość osób aktywnie biorących udział w muzycznym życiu Żeroma, dla niektórych był to szkolny debiut. Pojawiły się artystyczne duety- Patryk Białecki oraz Kuba Majsterek (obaj I C), wykonujący anglojęzyczne przeboje, a także Krzysztof Deperas (II DE) i Dawid Matuszczak (III A1) przedstawiający swoje autorskie kompozycje. Zespół „Pierwszoklasiści” (w składzie: Krzysztof Dębowski- I A 1; Kamil Jarząb, Paweł Wójcik, Paweł Wróblewski- I A2) w przebojowy sposób zaprezentował hit ostatnich miesięcy- „Ona tańczy dla mnie”- w mocno zróżnicowanych aranżacjach. Paulina Siwek (III A1) kolejny raz udowodniła, że posiada niebywały talent wokalny, zaś Paulina Broszczyk (III A1) pokazała, że uczniowie Żeromskiego nie tylko śpiewają, ale też są świetnymi instrumentalistami- w tym przypadku był to saksofon. Całość uświetniły występy młodych zespołów rockowych, których założycielami są nasi rówieśnicy- Dazed oraz Blue Pils. Zespół Dazed, w składzie: Marek Anduła (perkusja, III H), Jakub Smak (gitara basowa, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych   nr 1), Michał Kubiszewski (gitara elektryczna, III C), Dawid Matuszczak (gitara elektryczna, harmonijka ustna, wokal) pokazał niekonwencjonalne podejście do rock’n’rolla i bluesa wykonując słynne utwory oraz własne piosenki. Kontrastem do męskiego, rockowego wokalu okazał się śpiew Magdaleny Szulc (II A1), będącej frontmanką grającego równie mocno zespołu Blue Pills. Jest to inicjatywa, która zrodziła się nieco ponad pół miesiąca przed Dniem Otwartym- Jakub Kawecki (perkusja,II C), Bartłomiej Karbownik (gitara basowa, II C), oraz Magdalena Szulc (wokal) wespół z gitarzystami, z zaprzyjaźnionych szkół, zagrali wierne adaptacje rockowych przebojów zachowując ducha tej muzyki.

Niektóre grupy gimnazjalistów miały okazję obejrzeć  prawdziwe jam session w wykonaniu muzyków, którzy byli obecni za kulisami. M. Anduła, T. Nojek, B. Karbownik, T. Bolek, D. Matuszczak, M. Szulc, a nawet pan Jacek Pluciński zamieniali się co chwila instrumentami i improwizowali w rytm standardów jazzowych i bluesowych, tworząc nawet na biegu własne kompozycje. Gwoździem programu okazało się jednak pojawienie muzycznego talentu…. spoza szkoły. Nie był to absolwent, a uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy, Marcin Kuchenbecker- jak się okazało, nie tylko geniusz matematyczny. Jedna z grup miała przyjemność zobaczyć, jak młody perkusista gra z tegorocznymi maturzystami- T. Nojkiem, D. Matuszczakiem i P. Siwek swoje ulubione piosenki.

Dzień Otwarty w Żeromskim był bardzo udany, gimnazjaliści i ich nauczyciele uwiecznili swoją obecność, zadowolenie,  podziękowanie za zaproszenie i organizację wpisem do Księgi Pamiątkowej Samorządu Uczniowskiego. Gimnazjaliści- Żeromski na Was czeka!

Dawid Matuszczak IIIA1

Zdjęcia wykonała Katarzyna Ciborowska