Diamentowa Drużyna

Alicja Dybalska, Angelika Konewka, Piotr Kubiszewski (wszyscy IIIc KLASA AKADEMICKA SGH) zostali LAUREATAMI XII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z geografii, zdobyli indeksy na tę uczelnię. Brawo!!!

Od początku rywalizacji olimpijskiej wykazywali wysoką dyspozycję, zadziwiała lekkość z jaką rozwiązywali zadania, a każdy kolejny etap potwierdzał rosnącą formę. Wspaniała młodzież. Wszyscy wiemy, że udział w olimpiadzie to ogromny trud, ścieżka wyrzeczeń. To nie tylko poszerzanie wiedzy w określonej dziedzinie, ale również nabywanie cennych umiejętności kształtujących osobowość. Ala, Angelika i Piotr wiedzą, co to „trud trudów”, ale znają też smak zwycięstwa.

Gratulujemy Wam i Waszym Rodzicom wspaniałego sukcesu, pięknej wzorowej postawy. Jak niegdyś rzekł słynny Mahatma Gandhi „Własną postawą pełną radości, zwyczajnej ludzkiej niepewności, genialnym umysłem, jesteście zmianą, której potrzebuje świat”. Niech się spełnią Wasze marzenia. Bądźcie szczęśliwi.

Absolwentem być…

„Kiedy wy­daje się, że wszys­tko się skończyło, wte­dy do­piero wszys­tko się zaczy­na
(ksiądz Jan Twardowski)

Maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie otrzymali dziś świadectwa ukończenia szkoły. Przed nimi już tylko jeden z najważniejszych egzaminów w życiu – matura.

W piątek, 26  kwietnia 2019 roku pożegnaliśmy się z klasami maturalnymi. Mury naszej szkoły opuściły klasy trzecie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana  Żeromskiego, które  pożegnaliśmy szczególnie ciepło, bo dla nich to spotkanie było ostatnią uroczystością w naszej szkole.

Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, czego wyrazem była obecność wielu znamienitych gości oraz przedstawicieli wielu sponsorów. Otwarcia gali dokonała Pani Dyrektor Monika Kluska, która serdecznie przywitała absolwentów, reprezentantów uczniów klas pierwszych i drugich, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich zaproszonych gości. Szczególne słowa uznania skierowała do trzecioklasistów. Złożyła gratulacje z tytułu ukończenia szkoły, podziękowała za piękną postawę uczniowską, za liczne sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz życzyła osiągnięcia jak najlepszych wyników na maturze, umożliwiających kontynuację nauki w wybranych wyższych uczelniach. Pani Dyrektor wyraziła również nadzieję, że wszyscy absolwenci będą miło wspominać lata nauki w tej szkole. Następnie głos  zabrali zaproszeni goście, którzy gratulowali absolwentom wyników i życzyli im powodzenia na egzaminach maturalnych.

Wzruszającym momentem było niewątpliwie wystąpienie reprezentantów uczniów klas trzecich, którzy w imieniu abiturientów wyrazili słowa wielkiego uznania dla nauczycieli, wychowawców, rodziców i wszystkich pracowników szkoły. Przedstawiciele klas trzecich złożyli na ręce wychowawców i Dyrekcji bukiety kwiatów, dziękując za opiekę merytoryczną, przekazaną wiedzę, stawiane  wymagania i życzliwość oraz przyjaźń, z jakimi się spotkali w ciągu tych licealnych lat.

Po oficjalnych przemówieniach  przyszedł czas na nagrody dla najlepszych. To  chwila, na którą co roku wszyscy czekamy ze zniecierpliwieniem. Wyróżnionych osób ze średnią powyżej 4,75 było aż 98. Pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej uzyskała klasa  IIIf1, drugie IIIf2g, a trzecie IIIc.. Najwyższą końcową średnią ocen -5,82 – uzyskała uczennica klasy III f1, Agata Grabska.

Jak przyznała Pani Dyrektor Monika Kluska, bardzo trudno było wytypować najlepszego absolwenta, gdyż uczniów z  wysokimi wynikami w nauce jest naprawdę wielu. Absolwent roku powinien mieć nie tylko wysoką średnią  ocen i wzorową ocenę z zachowania, ale także sukcesy w konkursach i olimpiadach. Na podstawie regulaminu tytuł Absolwenta Szkoły otrzymał Piotr Kubiszewski z klasy IIIc, II miejsce zajął Szymon Wasilewski z klasy IIIc, III miejsce zajęła Julia Ścierska z klasy IIIa..

To oczywiście tylko część długiej listy nagrodzonych uczniów, docenieni zostali wszyscy ci, którzy wyróżnili się w nauce, zachowaniu lub brali aktywny udział w życiu szkoły. Był to bardzo przyjemny i wzruszający moment dla tych uczniów, kiedy, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, otrzymywali na forum świadectwa z wyróżnieniem, osobiste gratulacje Dyrekcji i wychowawców oraz wspaniałe nagrody ufundowane przez licznych sponsorów.

Po części oficjalnej przyszedł czas na chwile bardziej swobodne, a działo się, działo…

Ze względu na wyjątkowe i silne więzi, jakie wytworzyły się między absolwentami a resztą społeczności szkolnej, uczniowie klas drugich oraz chór szkolny postanowili dla nich zorganizować jeszcze jedną niespodziankę. W części artystycznej nastąpiło mianowicie wręczenie tradycyjnych „Żeromów”-  12. nagród specjalnych dla tych, którzy wyróżnili się różnymi cechami osobowości czy talentami  i którzy z różnych względów okazali się  nieprzeciętni. Nagrody wręczone zostały w dziesięciu  kategoriach: „Młody Einstein”, dla wyróżniającego się naukowca, „Artystyczna dusza”, „Z uśmiechem przez życie” dla niezłomnego optymisty, „Pojawia się i znika, czyli Luzak Roku”, „Look, czyli Style” za nienaganny wygląd, „Savoir-vivre” dla mistrza dobrych manier, „Papużki nierozłączki” za przyjaźń ponad wszystko, „ Miss roku” dla najpiękniejszej, „ Mister roku” dla najprzystojniejszego, oraz „ Para roku”, czyli zakochani Ona i On.

Cała gala wręczania nagród – „Żeromy2019” była przeplatana pięknym śpiewem szkolnych artystów, dla niektórych był to już ostatni występ w murach liceum. Następnie uczniowie klas II  zakończyli uroczystość najlepszymi życzeniami pod adresem starszych kolegów.

Trzecioklasiści pamiętajcie: „Każda sekunda naszego życia jest jedną chwilą w dziejach wszechświata. Chwilą, która się nie powtórzy” – Pablo Casals.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas trzecich zapisała się w naszej pamięci jako czas podsumowań, ale też wspólnej zabawy i serdeczności. Maturzyści mogą już oficjalnie powiedzieć: meldujemy wykonanie zadania. Chodzi oczywiście o ukończenie liceum, bo przed nimi jeszcze jedno ważne wyzwanie: dobrze napisać maturę. Życzymy powodzenia!

Drodzy Maturzyści!

gwiazdki

„Per aspera ad astra”

Już w poniedziałek  – 6 maja bieżącego roku – przystąpicie do najważniejszego w życiu egzaminu.

Życzymy Wam wiary we własne siły i umiejętności, lekkiego pióra, twórczego niepokoju, kwitnących kasztanów za oknem,
wymarzonych tematów i zadań

„Niech Wam szczęście zawsze sprzyja”

good luck

Oby egzamin dojrzałości okazał się znakomitym wstępem w dorosłe życie.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,
koleżanki i koledzy
z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie

POWODZENIA!

ok

Wysoko, coraz wyżej

„Ta szkoła nie marnuje talentów swoich uczniów” – takie opinie krążą o naszym liceum i nie ma  w tym przesady. Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania, pasje poprzez udział w wielu formach aktywności, często o charakterze edutainmentu, edukację hybrydową. Dzięki temu proces uczenia się nabiera otwartości, staje się transparentny.

W trwającym II semestrze sześć uczennic z naszej szkoły, czyli Aleksandra Wiktorowicz (IId), Weronika Konewka (IId), Martyna Kwiatkowska (IId), Łucja Kępska (IIeg), Karolina Wijata (IIeg), Wiktoria Skalska (IIeg) wzięło udział w spotkaniu „Zostań badaczką” zorganizowanym przez Akademię Młodych Uczonych działającą przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Kierownikiem przedsięwzięcia była dr hab. Anna Ajduk.

Spotkanie odbyło się w uroczym budynku Pałacu Staszica w Warszawie. Skierowane było do licealistek i studentek pierwszych lat studiów, miało na celu zachęcenie do obrania ścieżki kariery naukowej.

W pierwszej części spotkania uznane badaczki reprezentujące różne dziedziny wiedzy opowiedziały o swojej karierze naukowej, wyjaśniły dlaczego zdecydowały się zająć nauką, na jakie trudności natrafiły i jak je pokonały, co je pasjonuje w wykonywanym zawodzie.

Jako pierwsza zabrała głos reprezentująca nauki ścisłe dr Joanna Ida Sułkowska – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik „Interdyscyplinarnego Laboratorium Modelowania Układów Biologicznych” w Centrum Nowych Technologii UW, pracownik Wydziału Chemii UW. Beneficjentka wielu programów naukowych. Laureatka prestiżowych nagród, w tym UNESCO L’Oreal „Rising talent”, MocArt czy Człowiek Roku 2018. Prelegentka wskazała cechy dobrego naukowca, a wśród nich: kreatywność, dociekliwość, odwagę, pokorę, determinację, elastyczność, konsekwencję.

Następnie głos zabrała prof. dr hab. Anna Brożek – filozof, pianistka, teoretyk muzyki, profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka lub współautorka czternastu książek i kilkudziesięciu artykułów z zakresu semiotyki logicznej, metodologii, ontologii, historii filozofii polskiej oraz teorii i filozofii muzyki. W przystępny sposób wyjaśniła, na czym polega sukces w nauce.

W dalszej części wartościowego spotkania wystąpiła dr hab. inż. Monika Kwoka – profesor Politechniki Śląskiej, prodziekan Wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki. Specjalista w zakresie nanotechnologii materiałów elektronicznych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, aktywnie współpracująca  ze znanymi ośrodkami naukowymi z Niemiec, Włoch, Turcji, Węgier. Zwróciła uwagę, że bycie badaczką to tak naprawdę zaspokojenie własnej ciekawości, odkrywanie zupełnie nowych obszarów myślenia, wdrażanie czasami szalonych idei i wreszcie możliwość dokonania wielkich rzeczy. Wypowiedź zakończyła stwierdzeniem, że każdy, kto studiuje, musi nauczyć się samodzielnie pracować.

Po lunchu odbyły się dyskusje stolikowe z przedstawicielkami 13 wybitnych polskich kobiet reprezentujących różne dziedziny naukowe: bio – medyczne, o środowisku, ścisłe, techniczne, humanistyczne, społeczne. Nasze uczennice zostały przydzielone do stolika NAUKI ŚCISŁE (tu warto dodać, że ten stolik cieszył się największą popularnością, bowiem prowadziły go wspomniana wcześniej wybitna dr Joanna Ida Sułkowska oraz dr inż. Katarzyna Matras – Postołek – chemik o specjalności Technologa Tworzyw Sztucznych, pracownik Politechniki Krakowskiej i profesor wizytujący University of Jinan w Chinach, zdobywczyni złotego medalu na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie).

Nasze uczennice uzyskały wiele cennych wskazówek i odpowiedzi na nurtujące je problemy.

To była wspaniała przygoda naukowa rozbudzająca chęć poznawania, angażowania się, „sięgania gwiazd”, ale i ucząca pokory i szacunku.

Kolejne spotkania Akademii Młodych Uczonych wkrótce, a już dziś listy chętnych do udziału w nich zapełnione. To tylko potwierdza, że nasi uczniowie wiedzą, czego chcą.

II Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Rosji

ojr_2019

4 kwietnia 2019 roku czworo uczniów z naszej szkoły wzięło udział w II Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Rosji organizowanym przez Zakład Językoznawstwa Instytutu Rusycystyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Reprezentanci I LO Emilia Andrysiak (klasa IF), Maciej Kluska (klasa ID) Milena Polak (klasa IIF), Michał Wiktorowicz (klasa IIIbe)  zmagali się z obszernym testem obejmującym zagadnienia dotyczące historii i geografii Rosji, największych zabytków Moskwy i Sankt-Petersburga, jak również wiadomości o rosyjskich noblistach, literaturze, muzyce klasycznej, rozrywkowej i kinematografii. W teście trzeba było wykazać się także znajomością rosyjskiej kuchni, tradycji, zwyczajów i świąt.

Bardzo się cieszymy, ponieważ Michał Wiktorowicz po raz drugi osiągnął sukces, zdobywając wyróżnienie, a pozostali uczestnicy zajęli również wysokie miejsca.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych latach!