Europejski Dzień Języków

jobce

Europejski Dzień Języków obchodzony jest od  2001 r. z inicjatywy Rady Europy we współpracy z Komisją Europejską. Ma on na celu promowanie różnorodności językowej, a tym samym bogatego dziedzictwa kulturowego obywateli Europy oraz popularyzację nauki języków obcych.

W naszym liceum, jak co roku, przyłączyliśmy się do świętowania. Co prawda, obecne zalecenia dotyczące ograniczenia zgromadzeń sprawiły, że dzień 28 września miał nieco inny charakter, nie zabrakło jednak chęci i inwencji. Szkolny korytarz udekorowany został ogromnymi flagami Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji i Włoch, które sprawiły, że języki obce stały się w tym dniu najważniejszymi nauczanymi przedmiotami. Rozstawione zostały plansze przedstawiające postaci z tych krajów. Uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie jako wartownik przed Pałacem Buckingham, przystojny bawarski góral, tajemnicza Włoszka prosto z weneckiego karnawału,  czy też urocza matrioszka. Natomiast konkursy na najciekawsze przewodniki po krajach, w których językiem narodowym jest angielski, niemiecki, rosyjski lub włoski zachęciły uczniów do wirtualnych podróży i zaowocowały pięknymi prezentacjami. Laureaci tych konkursów zasługują na gromkie brawa!

Konkurs z Języka Angielskiego:

1 msc. Małgorzata Pachciarek kl. 1A2
2 msc. Hanna Grabska kl. 1A2
2 msc. Julia Śmigiel kl. 3D
3 msc. Maria Wieruszewska kl. 2Ag

Konkurs z Języka Niemieckiego:

1 msc. Weronika Smardzewska kl. 1A2
2 msc. Maja Budak kl. 1AF2 i Wiktoria Jaworska kl. 1AF2
2 msc. Maja Dąbrowska kl. 1A2
2 msc. Weronika Sarwa kl. 2Cg i Izabela Wiśniewska kl. 2Fg
3 msc. Aleksandra Pasik kl. 1AF2
3 msc. Zuzanna Snochowska kl. 2Fg

Konkurs z Języka Rosyjskiego:

1 msc. Bartłomiej Kwapisz kl. 1C
2 msc. Monika Wrzeszcz i Katarzyna Oleś kl. 2 Fg
3 msc. Maja Świderska kl. 1F

Konkurs Języka Włoskiego:

1 msc. Diana Huta kl. 2Fg

Wyróżnienia:

Klaudia Ślusarczyk kl. 1C
Bartłomiej Pietrzyk kl. 1F
Natalia Ksyta kl. 2Fg
Milena Raczyńska kl.2Bg
Jakub Wójcik i Jeremi Danielik kl. 1F

Nauczyciele Języków Obcych

Akcja „Komputer od Świętego Mikołaja”

Niezmiernie miło nam poinformować, iż w dniu 20.10.2020 dwoje uczniów klas trzecich tj.
Anna Lenarcik (kl. III B) oraz
Kacper Chrobak (kl. III D)
w towarzystwie rodziców i wychowawców odebrało
z rąk Pani Dyrektor Moniki Kluski osobiste komputery, które szkoła otrzymała z Fundacji Św. Mikołaja. Z Fundacją Św. Mikołaja nasza szkoła współpracuje już od kilku lat a hojnym sponsorem akcji jest
firma IG Knowhow Limited. Fundacja rozdysponowała 100 takich komputerów na całą Polskę w 50 polskich szkołach, z czego aż dwa trafiły do Żeromskiego.
Celem akcji jest przede wszystkim pomoc uczniom, którym brak komputera utrudnia zdobywanie wiedzy. Skierowana była przede wszystkim do uczniów klas trzecich a więc maturalnych. Po spełnieniu wszystkich warunków, pomocy wychowawców i akceptacji fundacji, komputery dostarczono do szkoły a następnie w ręce zainteresowanych.
Cieszy przede wszystkim fakt, że laptopy trafiły do osób które naprawdę tej pomocy potrzebują, co więcej w tak trudnym momencie jakim jest czas pandemii i konieczności zdalnego nauczania. Od teraz zdobywanie wiedzy
i przygotowywanie się do egzaminu maturalnego będzie dla Ani i Kacpra
z pewnością łatwiejsze i przyjemniejsze czego szczerze jako społeczność szkolna życzymy.
Ani i Kacprowi serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że sprzęt będzie się dobrze sprawował i pomagał w codziennej nauce i nie tylko!

Gratulujemy jeszcze raz!!

Ewa Sędkowska
Szkolny koordynator Fundacji Św. Mikołaja

A poniżej kilka zdjęć z momentu przekazania laptopów:

 

 

 

 

Projekt „zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”

Powiat Opoczyński realizuje projekt grantowy pn. „zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu”, Działanie 1.1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”.
Projekt był odpowiedzią na zaistniałą sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławach zasiedli przed monitorami komputerów. Niestety wielu z nich nie posiadało dostępu do Internetu lub sprzętu, na którym mogło realizować podstawy programowe.
W ramach realizacji projektu Powiat Opoczyński zakupił: 73 laptopy,
14  oprogramowań biurowych typu Office oraz 11 urządzeń  z dostępem do Internetu.

Dzięki realizacji projektu grantowego doposażono 7 szkół ponadpodstawowych:
– Zespół Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie,
– I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie,
– Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II w Opocznie,
– Zespół Szkół Powiatowych w Żarnowie,
– Zespół Szkół Powiatowych w Drzewicy,
– Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
w Mroczkowie Gościnnym,
– Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Opocznie.

Zakupiony sprzęt komputerowy, oprogramowanie oraz dostęp do Internetu umożliwił wsparcie w zakresie kontynuowania nauki w warunkach domowych: 65 uczniom i 8 nauczycielom.
W istniejącej sytuacji związanej z możliwością powrotu do zdalnego nauczania zakupiony sprzęt ponownie zostanie udostępniony uczniom
i nauczycielom.

PLAKAT ZDALNA SZKOŁA POPC 2014.2020

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

1„Nauczycielem jest ten, kto z trudnych rzeczy potrafi uczynić łatwe”.(R.W.Emerson)

Pragnę złożyć wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły serdeczne podziękowania za ich dydaktyczny oraz wychowawczy trud.
Niech Dzień Edukacji Narodowej oraz inne dni w roku szkolnym będą radosne, spokojne, pełne zadowolenia, ale i odpowiedzialności za edukację i wychowanie tych, którzy są przyszłością i  naszą wspólną nadzieją.
Życzę Państwu, aby niełatwa misja pedagoga i wychowawcy przynosiła jak najlepsze efekty, satysfakcję i radość. Aby trudowi wkładanemu w edukację towarzyszyły zawsze zaufanie i szacunek uczniów.

Dyrektor szkoły
Monika Kluska

 

Klasy drugie „C” na Światowym Dniu Morza

24 września klasy IIC i IICg (Akademicka SGH), na wybranych lekcjach, wzięły online udział w Światowym Dniu Morza zorganizowanym przez Międzynarodową Organizację Morską IMO z siedzibą w Londynie. Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Morza było hasło „Zrównoważona żegluga dla zrównoważonej planety”. Program zajęć zorganizowanych przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej obejmował interesujące spotkania:
9.00 – 9.35 – Rejs Niepodległości – niezwykła podróż dookoła świata „Darem Młodzieży” – czy warto zacząć przygodę z żeglarstwem? Laureaci Rejsu Niepodległości
9.50 – 10.25 „Polska bez własnego wybrzeża morskiego i własnej floty nie będzie nigdy ani zjednoczona, ani niepodległa” – od stuosobowej wsi do portu i Trójmiasta – dr Mirosław Czado, pasjonat Gdyni, historyk, przewodnik
10.45 – 11.20 Czat z ministrem Markiem Gróbarczykiem
11.35 – 12.10 Przeładunki, kontenery, statki, żurawie – czyli jak działa port? – Adam Kłos, Dyrektor Handlowy Zarząd Morskiego Portu Gdańsk
12.25 – 13.00 Marynarz jest najważniejszy, niezwykłe opowieści ludzi morza, Ludmiła Kopycińska, wieloletni pracownik Portu Szczecin-Świnoujście, przewodnik po Szczecinie
13.15-13.50 Nawigator, mechanik, inżynier – co można robić po „morskich” studiach? – studenci Akademii Morskiej w Szczecinie
14.00 – 14.35 Życie na fali – jak naprawdę wygląda życie marynarza? – kpt. ż.w. Ireneusz Lewandowski, Ambasador Dobrej Woli IMO.
Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Panem Ministrem Markiem Gróbarczykiem oraz relacja studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, która dla uczniów była elementem doradztwa zawodowego.
Spotkanie ubogaciło naszą młodzież w niecodzienną tematykę morską, pozwoliło spojrzeć na polskie morze w szerszym aspekcie.