I LO dba o świadomą profilaktykę i promuje zdrowie swoich uczniów

profilaktyki

Już po raz kolejny w naszej szkole odbył się ,,Tydzień profilaktyki”.

W dniach od 28.01.do 1.02.2019r pani pielęgniarka Halina Piekarska we wszystkich klasach pierwszych na lekcjach do dyspozycji wychowawcy przybliżyła problem profilaktyki raka piersi, który jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym. Szczególną uwagę zwróciła na czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi i mechanizmy działania tych czynników, objawy, profilaktykę pierwotną oraz wtórną- wczesne wykrywanie. Dzięki prelekcji młodzież dowiedziała się, że samobadanie  jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Jest podstawą profilaktyki, a systematycznie i prawidłowo prowadzone  demaskuje zmiany już we wczesnym stadium rozwoju.

Mamy nadzieję, że tego typu zajęcia uwrażliwią uczniów na profilaktykę, pozwolą wyrobić w nich nawyk poddawania się badaniom profilaktycznym i pozwolą oddziaływać na swoje najbliższe otoczenie: rodzinę i znajomych.

Od poniedziałku 4.02 do 7.02 we wszystkich klasach I,II i III w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej ,,Znamię! Znasz je?” odbyły się zajęcia, których celem było upowszechnianie wiedzy na temat czerniaka, budowanie odpowiedzialnych zachowań  i prozdrowotnych postaw wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Młodzież z klas IF, IGE, IIF bardzo rzetelnie, w oparciu o materiały przygotowane przez Akademię Czerniaka przeprowadziła bardzo ciekawe lekcje stosując różnorodne metody i środki dydaktyczne (quiz internetowy, film edukacyjny, ulotki prezentujące znamiona i nowotwory).

Liczymy na to, że dzięki zdobytej wiedzy  uczniowie  nabędą umiejętności rozpoznania czerniaka oraz nauczą się regularnego samobadania skóry a przede wszystkim, poznają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania i zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się, przed tym groźnym nowotworem .Bardzo ważne jest też to, że mogą stać się ambasadorami akcji w swoich lokalnych środowiskach zachęcając do podjęcia niezwykle prostych działań profilaktycznych rodzinę i znajomych.

4.02- poniedziałek klasy ID, IF,IEG,IB uczestniczyły w spotkaniu z ginekologiem. Pani doktor Beata Konopka odpowiadała na bardzo interesujące pytania przygotowane wcześniej  przez uczniów dotyczące min. cyklu miesięcznego, inicjacji seksualnej, metod rozpoznawania płodności, skutecznej antykoncepcji, chorób przenoszonych drogą płciową.

5.02-we wtorek podjęliśmy działania profilaktyczne w zakresie zaburzeń odżywiania: anoreksji i bulimii organizując w klasach: IA,IB,IC,IEG warsztaty  prowadzone przez panie pedagog Martę Milczarczyk i psycholog Karolinę Marecką z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Opocznie. Omówiono przyczyny  i czynniki, które odgrywają swoją rolę w wyżej wymienionych zaburzeniach (np. presja społeczna, niskie poczucie własnej wartości, depresja) oraz konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego osób cierpiących na anoreksję i bulimię. Panie zwróciły uwagę, że choroby te są grupą zaburzeń emocjonalnych zagrażających zdrowiu, życiu i przystosowaniu społecznemu. Dotyczą niemal wyłącznie ludzi młodych częściej dziewczynek i kobiet i bezwzględnie wymagają  pomocy lekarza oraz psychoterapeuty.

6.02-środa to dzień, w którym odbył się oczekiwany przez większość młodzieży  konkurs sałatkowy zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego na świetlicy szkolnej. Do rywalizacji zgłosiło się 8 klas.

Pomysłów na zdrowe sałatki nie zabrakło. Kolorowe, apetyczne zachęcały do degustacji.

Jury konkursowe w składzie p. Anna Ksyta, p. Zbigniew Sobczyk, p. Katarzyna Kobierska, p. Katarzyna Niewadzi i przewodnicząca szkoły Kamila Langowska oceniali przygotowane sałatki w dwóch kategoriach: pod względem walorów estetycznych i walorów smakowych.

KATEGORIA „ Raj dla oka”
I miejsce- klasa I C
II miejsce- klasa II D
III miejsce- klasa II F

KATEGORIA „ Niebo w gębie”
I miejsce- klasa I C
II miejsce- klasa III C i klasa II F
III miejsce- klasa III F2G

Tydzień Profilaktyki  organizowany w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie jak co roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli.

Jest taki bal na 100 dni przed maturą… Studniówka  2019

„Takiej drugiej nocy nie będziesz już miał
Takiego nieba pełnego gwiazd
nie będziesz już miał.
gwiazdy stańcie na chwilę,
Na jedną chwilę, której powiem trwaj”
                                        (J. Iwaszkiewicz)

 

Hej matura… I tak oto pozostało nam mniej niż 100 dni do egzaminu maturalnego.
Zaczęliśmy odliczanie w wieczór naszego najważniejszego balu – Studniówki.

9 lutego 2019 roku tegoroczni maturzyści opoczyńskiego  „Żeroma” tanecznym krokiem zbliżyli się w stronę egzaminów maturalnych. Na sto dni przed ich rozpoczęciem tradycyjnie w murach naszej szkoły odbył się wielki bal studniówkowy, na którym uczniowie bawili wraz z Dyrekcją, wychowawcami, nauczycielami, przedstawicielami Rady Rodziców oraz zaproszonymi osobami towarzyszącymi. Na jedną noc wszyscy uczestnicy balu studniówkowego odłożyli na bok myśli o zbliżającej się nieuchronnie maturze i oddali się zabawie.

O godzinie 19.00 w pięknie udekorowanej hali  zgromadzili się uczniowie oraz zaproszeni na uroczystość goście. Wśród nich byli m. in.: pani  Maria Barbara Chomicz-wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego  i  Anna Zięba –przewodnicząca Rady Miasta. Nasz bal zaszczycił również  swoją osobą dyrektor biura poselskiego posła R.  Telusa –pan Rafał Skoczylas i komendant Straży Pożarnej pan Józef Pacan.

Zanim rozpoczęła się upragniona zabawa taneczna, głos zabrali przedstawiciele  maturzystów: Julia Ścierska i Adam Walczak dziękując dyrekcji,  swym wychowawcom i nauczycielom za trud włożony w ich edukację, wyrozumiałość i cierpliwość. Warto przytoczyć ciepłe słowa wypowiedziane w tej jakże niecodziennej i wyjątkowej  atmosferze:

„Dzisiejszy wieczór jest wyjątkowy, uświadamia nam, że już wkrótce, już za 100 dni, staniemy przed najważniejszym w naszym życiu egzaminem, który pozwoli nam przekroczyć symboliczny próg dojrzałości. Ten niezwykły bal, studniówka, skłania nas do refleksji nad czasem, który upływa nieubłaganie.

Tak niedawno przekraczaliśmy próg naszego liceum. Przeżywaliśmy tutaj wzloty i upadki, swoją młodość. Długo będziemy wspominać zarówno najweselsze jak i najtrudniejsze chwile w tej w szkole.
Nie jest łatwo wyrazić to, co oddałoby naszą wdzięczność za cierpliwość, życzliwość i zaangażowanie. Słowa wdzięczności, które kierujemy w tym dniu  niech będą chociaż namiastką naszych odczuć i wyrażą nasz głęboki szacunek.

Podziękowania w równym stopniu należą się naszym wychowawcom, jak całemu gronu pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom tej  szkoły. Każdy, bowiem nauczyciel z pewnością dołożył swoją cegiełkę w procesie budowania naszego wewnętrznego rozwoju. To właśnie nauczyciele podejmowali się zadań najbardziej wymagających i niełatwych. Pragniemy zatem dziś wszystkim podziękować za ogromne poświęcenie, zaufanie i oddanie. Za to, że byliście w chwilach naszego zagubienia, czasem nawet osamotnienia.

Dziękujemy za chwile wsparcia, a przede wszystkim za mobilizację, która często gdzieś zanikała w nieznanych nikomu okolicznościach. Nieraz  przyszło nam wspólnie dzielić chwile radosne, pełne uśmiechu   oraz smutne, pełne rozgoryczenia i rozczarowania. Najważniejszy jest jednak fakt , że zawsze mogliśmy liczyć na pomoc grona pedagogicznego, które przygotowało nas do dalszej drogi życiowej, do udanego startu w przyszłość.

Nasza trzyletnia podróż dobiega końca, dlatego już dziś składamy podziękowania za to, że to właśnie Wy nauczyliście nas jak żyć i wykorzystywać własne zdolności.”

Następnie głos zabrała pani dyrektor Monika Kluska, która w swych słowach przypomniała uczniom o nieuchronnie zbliżającej się maturze, ale tego wieczoru głównie życzyła uczniom miłej zabawy studniówkowej. Podkreśliła, że Studniówka to uroczystość, której się nigdy nie zapomina, uroczystość, która wyznacza magiczną granicę intelektualnej dojrzałości. Studniówka to  jednocześnie ostatni moment wzywający do nauki, bal będący ukoronowaniem dotychczasowego trudu i oddechem przed zbliżającym się wyzwaniem, jakim jest egzamin maturalny…

Pani dyrektor życzyła  maturzystom pomyślności i odwagi, która dodaje skrzydeł i prowadzi do wymarzonego celu. Podkreśliła, iż wieczór studniówkowy powinien być  dla wszystkich uczestników radosnym przeżyciem, zapewne  zapadnie wszystkim głęboko w pamięci i przez długie lata będzie tematem miłych wspomnień.

Pani dyrektor podziękowała również wychowawcom i nauczycielom za pomoc w zdobywaniu wiedzy a rodzicom, za wysiłek włożony w  wychowanie  i tak pięknie przygotowany bal studniówkowy.

Równie ciepłe słowa skierowali do uczniów klas maturalnych zaproszeni goście. W swych  przemówieniach wspomnieli o tym, że wszystko ma swój czas i choć egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami, to bal studniówkowy jest czasem dobrej zabawy, którą pamięta się do końca życia. Na koniec w imieniu rodziców  głos zabrała pani Beata Budzyńska- zastępca przewodniczącego Komitetu Studniówkowego. Podziękowała nauczycielom za czas poświęcony  dzieciom wchodzącym już w dorosłość. Podobnie jak inni przemawiający tego wieczoru, rodzice także życzyli uczniom i gościom miłej zabawy do białego rana.

Wszystkie wypowiedziane słowa skłaniały do refleksji i były pełne życzliwości, ciepła i otuchy. Stanowiły podsumowanie dotychczasowej współpracy, były wyrazem podziwu i serdecznych życzeń na przyszłość.

Po przemówieniach pani dyrektor Monika Kluska  otworzyła  bal studniówkowy tradycyjnymi  słowami … Poloneza czas zacząć… i przy dźwiękach słynnej muzyki maturzyści zatańczyli poloneza ze swoimi osobami towarzyszącymi.

Następnie byliśmy  świadkami wydarzenia, którego w murach naszej szkoły jeszcze nie było. Maturzyści zaprezentowali  najstarszy taniec standardowy, czyli walc wiedeński. Wszystkich zauroczyła elegancja tego tańca, a rodzice, którzy licznie przybyli na bal, ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy. Układy taneczne przygotowywała pani Kasia Niewadzi.

Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę, która upływała wszystkim pod znakiem wspólnych tańców, rozmów i miłego biesiadowania. Zabawa trwała do białego rana i z pewnością można zaliczyć ją do udanych.

Cóż, w końcu jak pisał Kochanowski:

Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli.”

Szaleństw wszak nie było widać końca, a uśmiech nie  znikał z ust, bo przecież:

„… coś w szaleństwach jest z młodości
Wśród lotu, wichru, skrzydeł szumu,
Co jest mądrzejsze od mądrości
I rozumniejsze od rozumu.”
( Leopold Staff.)

ale co dobre też ma swój kres…

Była to niezwykła i niezapomniana noc.

Teraz bal studniówkowy jest już wspomnieniem, a dziś możemy już tylko maturzystom życzyć połamania długopisów na egzaminach maturalnych. Oby one również poszły śpiewająco i otworzyły drzwi do spełnienia marzeń. Pozostaje nam wszystkim trzymać kciuki, aby za kilka miesięcy matura 2019 była też jednym wielkim przyjemnym wspomnieniem…

„Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

5 lutego 2019 roku w naszej szkole zorganizowany został po raz pierwszy Dzień Bezpiecznego Internetu hasłem którego jest:Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu

Jako placówka oświatowa staramy się na bieżąco upowszechniać wśród młodzieży wiedzę o bezpieczeństwie oraz kształtować właściwe postawy wobec zagrożeń.

Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online.

Nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią internetowej komunikacji oraz zagrożeniami czyhającymi na nich w wirtualnych zakamarkach. W czasie przerwy przeprowadzona została prezentacja na temat Internetu połączona z humorystycznym skeczem uczniów.

Uczniowie w dobrych humorach przeszli do drugiej części prezentacji jaką było ogłoszenie wyników konkursu przeprowadzonego w ramach DBI. Polegał on na rozwiązaniu testu zawierającego pytania z zakresu wiedzy informatycznej, social media i historii Internetu. Zwycięstwo w nim odniosła klasa Ia reprezentowana przez Wiktorię Mikułę i Wiktora Świątkowskiego,  sukcesem może się również poszczycić Weronika Michalczyk i Adrian Wiktorowicz, uczniowie klasy IIf oraz Julia Cichawa i Antoni Grabski, również z klasy Ia, zajmując zaszczytne drugie i trzecie miejsce.

Dzień dopełniła prelekcja dla klas pierwszych poprowadzona przez Panią asp. szt. Barbarę Stępień i Pana asp. Michała Chłopka, policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie, mająca na celu przybliżyć uczniom zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz przestrzec przed ich łamaniem.

Serdecznie dziękujemy każdemu, kto przyczynił się do zorganizowania i przeprowadzenia Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. Było to wydarzenie będące dla uczniów zarówno cenną lekcją jak i przyjemną formą spędzenia czasu w szkole.

Piotr Stępień – Mistrz nad Mistrzami

3 lutego 2019 roku uczeń naszej szkoły PIOTR STĘPIEŃ (IIIc KLASA AKADEMICKA SGH) został MŁODZIEŻOWYM MISTRZEM POLSKI W KICKBOXINGU!!!!!! Wygrał „na swojej ziemi”, przy gorącym dopingu oddanej publiczności, 500 metrów od domu. To jest klasa!!!

Eksperci twierdzą, że to była znakomita walka, pojedynek wieczoru, imponujący pokaz siły. Piotr do walki przystępował jako faworyt i nie zawiódł. Wielu twierdzi, że pracą rąk przypomina legendarnego dwukrotnego mistrza olimpijskiego w boksie Jerzego Kuleja. Precyzyjny, szybki, nie uderza na oślep, potrafi kontrolować pojedynek, jest w nim chęć podążania w wyznaczonym celu. Prawy sierpowy to jego ogromny atut.

Kto by przypuszczał, że młodzieniec o dłoniach pianisty od lat na ringu nie daje szans rywalom. Fenomenem jest jego gibkość, poczucie rytmu, siła i wytrzymałość. Piotr potrafi panować and stresem, a każdy pojedynek daje mu poczucie własnej wartości, pewność siebie. Wspaniały chłopak z Opoczna. Przypomnijmy, że w 2018 roku został uznany WZOREM OSOBOWYM GODNYM NAŚLADOWANIA.

W opinii samego Piotra I runda miała charakter badawczy, III – gdy organizm jest na tzw. długu tlenowym to walka na charaktery.

Ta walka to rodzaj pożegnania z juniorami, bowiem za miesiąc Piotr trafi do seniorów. Piękna postawa Piotra urzeka nie tylko na ringu. Po walce podziękował przeciwnikowi i o to w tym chodzi. Już Józef Grudzień, wprawdzie bokser, ale mistrz olimpijski mawiał „Być sportowcem, to być najlepszym, a przynajmniej do tego dążyć”. W tym kierunku podąża nasz Piotr.

Legendarny Kubańczyk Pablo Romero twierdził, że „Ring to nie tylko walka, to holistyczne laboratorium, gdzie myśl i serce biorą górę nad motoryką”. Brawo Piotrze, jesteśmy dumni z Twojego seraficznego osiągnięcia i postawy. Tak czynią najlepsi.

Gratulujemy Rodzicom, bliskim i życzymy, by Twój sen pięknych marzeń się ziścił.

 

Spektakl teatralny to mało!

Dnia 22 stycznia 2019r klasy 2A1 i 2D I LO razem z wychowawcami Panią Julią Grabską i Panią Kariną Nojek wybrały się na wycieczkę do Łodzi. Głównym punktem programu był spektakl „Impreza”, na który udaliśmy się do Teatru Powszechnego. Przedstawienie zaskoczyło wszystkich mocnym i oddziałującym na psychikę przekazem. Aktorzy w sposób nieco humorystyczny, ale jednocześnie skłaniający do refleksji poruszyli kwestie problemów, z którymi w dzisiejszych czasach muszą mierzyć się młodzi ludzie. Spektakl miał charakter edukacyjny, jednak oczywistą prawdę starał się „przemycić” w sposób przystępny dla uczniów. Nikt z nas nie był w stanie oderwać wzroku od sceny. Doskonała gra aktorska i ciekawe dialogi pozwoliły nam wczuć się w problemy odgrywanych postaci. Ciekawym elementem tego wyjazdu były warsztaty, które odbyły się po spektaklu i podejmowały trudne tematy, czyli takie o których często niechętnie rozmawiamy. Rozmowa z Panią prowadzącą przebiegła w atmosferze wzajemnej szczerej rozmowy. Następnie udaliśmy się na przerwę obiadową do Manufaktury. W świetnych nastrojach i pozytywnie nastawieni na przyszłość wróciliśmy do Opoczna!