„Kontemplacje o wodzie nad wodą”

„Pięknie żyć – znaczy kochać świat. Pięknie żyć – tak jak żyje ptak. Pięknie żyć – tańczyć tak jak wiatr. A ziemi życzyć naj, jak najdłuższych lat” – By przytoczone słowa piosenki Ryszarda Rynkowskiego stały się faktem konieczny jest szereg inicjatyw rozwijających świadomość ekologiczną, czyli postawę człowieka wyrażającą się w znajomości praw przyrody i potrzeby harmonijnego współdziałania z przyrodą oraz gotowość do zapobiegania działaniom sprzecznym z jej prawami.

Z tego powodu 17 października 2019 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie wzięli udział w uroczystych obchodach Międzynarodowego Dnia Krajobrazu pod hasłem „Kontemplacje o wodzie nad wodą”. Projekt został zgłoszony i zarejestrowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która organizuje spacery krajobrazowe od 2016 roku. Tegoroczna edycja dotyczyła wody w krajobrazie. Organizatorami przedsięwzięcia w naszej szkole byli nauczyciele przedmiotów przyrodniczych: p. Emila Grochulska, p. Ewa Gutarowska, p. Marzena Papis, p. Renata Sijer, p. Teresa Tępińska oraz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie p. Adam Grabowski. Zapowiedzią wydarzenia były plakaty otrzymane z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z siedzibą w Warszawie. Wzbogacone o przygotowane przez nas regulaminy konkursów (fotograficznego i plastycznego) zostały rozwieszone w szkole, jak również w punktach informacyjnych na terenie Opoczna.

O 8.45 przed budynkiem liceum zebrali się uczestnicy spaceru krajobrazowego – uczniowie klasy IIb oraz IIge wraz z Opiekunami/Organizatorami (razem 61 osób). Każdy uczestnik spaceru miał przypiętą papierową niebieską kropelkę wody nawiązującą do tematu przewodniego. Jeżeli chodzi o ubiór to dominował kolor niebieski i jego odcienie. Początkowo trasa spaceru prowadziła ulicami: Żeromskiego, fragmentem Piotrkowskiej, gen. Kazimierza Załęskiego „Bończy”. Pozwoliła inaczej spojrzeć na ten „codzienny” krajobraz kulturowy, przez pryzmat zasobów wodnych. Uczniowie zwrócili uwagę na mniejszą retencję, większy spływ powierzchniowy, ilość studzienek kanalizacyjnych. Uczestnicy wzbudzali zainteresowanie przechodniów, którzy zadawali pytania i to już był pierwszy sygnał, że cele spaceru są właściwie realizowane.

Po dotarciu do Muzeum Regionalnego w Opocznie odbył się wykład z wizualizacją nt.: „Znaczenie wód powierzchniowych w rozwoju osadnictwa opoczyńskiego” wygłoszony przez Dyrektora placówki p. Adama Grabowskiego. Prelegent w niezwykle przystępny sposób omówił rolę wody na Ziemi Opoczyńskiej. Zwrócił uwagę na procesy melioracyjne przeprowadzone w południowej części miasta, liczne torfowiska. Wskazał nazwy ulic wyraźnie nawiązujące do sytuacji hydrologicznej np. Błotna, Mostowa, Grobelna. Omówił rolę tutejszych rzek w rozwoju gospodarczym. Zapoznał zebranych z lokalizacją młynów. Wykorzystując mapy historyczne i współczesne pokazał jak zmieniał się bieg Wąglanki i Drzewiczki. Można było zauważyć wyraźną korelację między rozmieszczeniem rzek a lokalizacją opoczyńskich zakładów. Wielu zainteresowała historia studni miejskiej z Placu Kościuszki. Dziś, pod względem stopnia zanieczyszczenia, opoczyńskie rzeki reprezentują IV klasę. Niegdyś można było łowić w nich raki, co wskazuje, że woda była bardzo czysta.

W dalszej części spotkania odbył się parnas artystyczny, podczas którego w pięknych aranżacjach mogliśmy usłyszeć uzdolnione uczennice klasy IIb: Małgorzatę Śpiewak i Alicję Urbanowicz.

Uposażeni w stosowną wiedzę udaliśmy się na dalszą część spaceru krajobrazowego, w czasie którego kontynuowany był wykład plenerowy przez Dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie p. Adama Grabowskiego. W trakcie wyprawy uczestnicy zrozumieli, że wartość wody jest niewymierna. Zatrzymywaliśmy się przy lokalnych mijanych obiektach hydrotechnicznych wskazując ich znaczenie w funkcjonowaniu miasta i kształtowaniu zasobów wodnych. Wśród nich znalazły się: most nad Wąglanką, most nad kanałem ulgi, most nad Drzewiczką.

Spacer prowadził wcześniej wyznaczoną trasą obejmującą 6 merytorycznych przystanków:

 • Przystanek nr 1 Rzeka Wąglanka
 • Przystanek nr 2 Drzewiczka
 • Przystanek nr 3 Zalew w Opocznie
 • Przystanek nr 4 Kanał ulgi
 • Przystanek nr 5 Melioracje na Błoniach Opoczyńskich
 • Przystanek nr 6 Opocznianka.

Na każdym przystanku odbyły się plenerowe pogadanki,  przygotowane przez uczniów podzielonych na grupy, wizualizowane obiektami hydrologicznymi. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziły legendy nawiązujące do rzek („Legenda o dzwonach w Opocznie zatopionych przez watahy tatarskie pod wodzą Kaidu w Drzewiczce”, „Legenda o zapadniętej w wodach Wąglanki karczmie”) oraz retrospekcja biegu rzek w obecnej fizjonomii miasta. Drzewiczka i Wąglanka zdawały się wyznaczać granice kulturowe społeczności polsko – żydowskiej za czasów Kazimierza Wielkiego. Podczas przystanku przy Zalewie uczestnicy spaceru otrzymali specjalnie przygotowane ciekawe karty pracy kontynuujące kontemplacje o wodzie. Na tym etapie spaceru młodzież wykonywała zadania grupowo.

W czasie spaceru uczestnicy mieli okazję  porównać bieg uregulowany z pięknym meandrującym przebiegiem doliny Wąglanki. Zrozumieli, że na wodę trzeba patrzeć nie z punktu myśliwego, ale uważnego hodowcy pamietającego, że nie „odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach, tylko pożyczyliśmy ją od naszych dzieci”.

25 października 2019 roku odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu. Wzięli w nim udział: wicedyrektor naszego liceum pan Zbigniew Sobczyk, Organizatorzy i Uczestnicy. W trakcie ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego i plastycznego (w dwóch kategoriach: rysunek i malarstwo). Zwycięzcami w poszczególnych konkurencjach zostali:

 • I miejsce w kategorii rysunek: Wiatr Maria kl. II E/G
 • I miejsce w kategorii malarstwo: Piasecka Wiktoria kl. II E/G
 • I miejsce w kategorii fotografia: Polak Miłosz kl. II D.

Przyznano również dwa wyróżnienia: w kategorii rysunek dla  Anieli Nebelskiej kl. II A, w  kategorii fotografia Wiktoria Stolarczyk kl. II C.

Laureatami projektu „ Kontemplacje o wodzie nad wodą” w kategorii merytorycznej zbiorowej zostali:

I miejsce –  zespół z klasy II B w składzie:

 1. Urbanowicz Alicja
 2. Pacholczyk Zuzanna
 3. Dębska Joanna
 4. Brola Aleksandra
 5. Abramczyk Katarzyna

II miejsce – kl. II E/G

 1. Barul Natalia
 2. Borkowska Weronika
 3. Dulnikiewicz Julia
 4. Krzysztofik Jakub
 5. Piasecka Wiktoria.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe Opoczno oraz przygotowane przez Organizatorów jednorazowe blankiety uprawniające do skorzystania z nieprzygotowania z wybranego przedmiotu ze wskazaniem czasu realizacji. Ponadto wśród uczniów klasy IIc został przeprowadzony konkurs na bon mot dotyczący ochrony środowiska. Jeden z nich brzmiał: „W Żeromskim o środowisko dbamy, dlatego tablice interaktywne używamy”.

Mimo, że przedsięwzięcie miało jednodniowy przebieg jego cele głęboko zakorzeniły się w sercach uczestników. Na płótnie hydrologicznym Opoczna zatrzymały się powodzie gubiące dorobek, permanentne w przeszłości braki wody w okolicznych studniach, rozległe podmokłości na Opoczyńskich Błoniach, wodopodobna ciecz sącząca się z naszych kranów, ulewy nie mieszczące się w rurach spustowych rynien i wyschnięte buraczane liście oczekujące bezradnie wilgoci.

Najważniejsze jest to, że w tej feerii wodnej rzeczywistości znaleźli się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Opocznie świadomi roli wody i konieczności rezygnowania z gigantycznego zapotrzebowania na nią.

Dobrze, że są takie akcje, które pozwalają na chwilę zatrzymać się, podziwiać otoczenie i wzbudzić pragnienie jego poszanowania.

Mistrzostwa Powiatu Opoczyńskiego w Badmintonie

Gry zespołowe czas zacząć 💣

Po najlepszych od kilku lat wynikach w sezonie lekkoatletycznym, pełni optymizmu i wiary w siebie wkraczamy do rywalizacji w grach zespołowych.💪🔥

Kolejnymi zawodami rozegranymi w ramach „licealiady” były Mistrzostwa Powiatu Opoczyńskiego w Badmintonie. Odbyły się one dn.29.10.2019 r. na hali przy SLO nr.1.

Wielu z Was na pewno kojarzy kometkę z grą rekreacyjną na leniwe, niedzielne popołudnie. Nic bardziej mylnego. Gra ta jest najszybszym sportem rakietowym. Nasi zawodnicy przekonali się na własnej skórze jak wymagająca jest ta gra: posiniaczone nadgarstki,zakwasy oraz zmęczenie tak duże, że ręka drży jeszcze następnego dnia. Mimo to, jak sami stwierdzili gra ta stała się jednym z ich ulubionych sportów. ❤️

Do zawodów zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców zgłosiło się 5 drużyn:
•I Liceum Ogólnokształcące w Opocznie
•Zespół Szkół Powiatowych nr.1 w Opocznie
•Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Opocznie
•Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie
•Zespół Szkół Powiatowych w Drzewicy

Po losowaniu nasze drużyny znalazły się w grupie z „ekonomikiem”. Mimo, że awans do półfinału był pewny, to mecze były niezwykle zacięte, a walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. ✌️😎
Dziewczęta: I LO 1:3 ZSP nr.1
Chłopcy: I LO 3:0 ZSP nr.1

W półfinale reprezentanci Żeroma spotkali się z gospodarzami turnieju, drużyną z „jedynki”. Nasze dziewczęta walczyły do samego końca, były o włos od finału, lecz zabrakło odrobiny szczęścia. Wynik końcowy to: I LO 2:3 SLO. ☘️
Nasi chłopcy przeszli przez kolejny etap, jak burza pewnie wygrywając 3:0 i w ten sposób mieli szansę zawalczyć w finale.😲

„Żeromscy” Tytani spotkali się w finale z ZSPrywatnych. Mecze pomiędzy zawodnikami były bardzo emocjonujące, walczyli o każdy punkt do utraty sił. Mimo, że walka była bardzo wyrównana, to tym razem Żeromiaki musieli uznać wyższość przeciwników. Ostateczny wynik to 4:1 dla Prywatnej. Nasz duet Kacper Franas i Maciej Sadzikowski zostali Wicemistrzami Powiatu. To mały krok dla ludzkości, ale wielki dla Żeroma. Gratulacje💚!

W meczu o 3 miejsce nasze dziewczęta miały szansę na rewanż z „ekonomikiem”. Mimo zmęczenia, „Żeromki” walczyły do końca, nie poddawały się, lecz pod koniec dały się ponieść emocjom, co dało rezultat: I LO 2:3 ZSP nr.1. Nasza para Natalia Sygut i Kinga Wojton ostatecznie na 4 miejscu. Wielkie gratulacje, zabrakło odrobiny szczęścia🍀!

Przedstawiamy cały skład naszej badmintonowej ekipy:
⭐Natalia Sygut
⭐Kinga Wojton
⭐Amelka Wojton
⭐Kacper Franas
⭐Maciek Sadzikowski
⭐Mateusz Dąbrowski
⭐Kuba Wołek

„Wiara w siebie to połowa sukcesu, reszta to ciężka praca i odrobina szczęścia”

Opiekunkami młodzieży były panie Izabela Jaciubek i Edyta Świderska.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
#autortekstu: Natalia Sygut
#redakcja: Robert Bodasiński
#zdjęcia: Edyta Świderska, Izabela Jaciubek, Amelia Wojton

Finał Wojewódzki w Sztafetowych Biegach Przełajowych

SZYBKIE i trochę „WŚCIEKŁE”

Finał Wojewódzki w Sztafetowych Biegach Przełajowych już za nami, za chwilę dowiecie się jak poszło naszym biegaczkom! 💪💪

To już ostatnie zmagania naszych dziewcząt, ostatnie, a zdecydowanie najtrudniejsze 🔥

Jak zwykle nasza niezastąpiona 8:
💥 Julka Bogusławska
💥 Emilka Andrysiak
💥 Kinga Wojton
💥 Klaudia Bańczyk
💥 Amelia Wojton
💥 Milena Raczyńska
💥 Natalia Sygut
💥 Julka Wdówka

dała z siebie 100% i wywalczyła 8 miejsce na 12 startujących drużyn w województwie 👏 Co za wynik! 💪💪

BRAWO, BRAWO i jeszcze raz BRAWO DZIEWCZYNY! 💪🔥

Brawa również należą się naszym rezerwowym:
Weronice Kacprzak oraz Julce Stępniak, które zawsze gotowe były na ewentualne zmiany i walkę 💪💪

Po za ciężką trasą (1000m) oraz słabą pogodą, problemem okazał się czas, a tak naprawdę jego brak.
Od razu po dojściu na linie startu, sędzia zaskoczył wszystkich i ” pogonił ” znienacka uczestników, więc bieg bez wcześniejszej rozgrzewki musiała zacząć nasza pierwsza zawodniczka.

Jednak duma z wyniku i bezkontuzyjnego ukończenia walki jest WIELKA🏆

Nie można zapomnieć, że to jak do tej pory najlepszy wynik w tym roku szkolnym 💪

Dziewczynom od początku zawodów towarzyszyła świetna atmosfera. Dzięki zaangażowaniu i wzajemnemu wsparciu znów pokazały, że w teamie siła (i to jaka siła) 💪👌 A determinacja to zdecydowanie ich drugie imię 💪

Naszym tegorocznym maturzystkom
 Julce Wdówce i Kindze Wojton dziękujemy za zasilenie szkolnej reprezentacji i życzymy dalszych sukcesów! 🔥🔥

Naszą drużyną opiekowała się niezastąpiona p. Edyta Świderska 
W Jej stronę kierujemy ogromne podziękowania za poświęcenie swojego czasu i świetne przygotowanie dziewcząt oraz za wielkie serce i uśmiech, którym zarażała cała drużynę 👌

DZIĘKUJEMY! 

„Kiedy daję z siebie wszystko, co mogę z siebie dać – wtedy wiem, że wygrałem bieg.”

#autortekstu: Amelia Wojton
#redakcja: Robert Bodasiński
#zdjęcia: Miłosz Polak

Półfinał Wojewódzki w Sztafetowych Biegach Przełajowych

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!🔥

Po obronie zeszłorocznego tytułu Mistrzyń Powiatu, nasze dziewczęta z apetytem na kolejne zwycięstwo ruszyły do boju w Tomaszowie Mazowieckim. To właśnie tam dn. 16.10.2019r miał miejsce Półfinał Wojewódzki w Sztafetowych Biegach Przełajowych. 💫

A czy naszym sportsmenkom udało się sięgnąć po kolejny tytuł mistrzowski? Tego dowiecie się poniżej. 😏

Do zawodów zgłosiły się 4 drużyny: I LO w Opocznie, ZSP nr.1 w Opocznie, II LO w Tomaszowie Mazowieckim oraz ZSP nr.8 w Tomaszowie Mazowieckim. Od samego początku rywalizacja o zwycięstwo toczyła się pomiędzy opoczyńskimi szkołami. Po pierwszej zmianie sztafety to Żerom był na prowadzeniu, lecz rywalki nie odpuszczały i objęły prowadzenie już w drugiej zmianie. Im dłużej trwał bieg, tym „ekonomik” wypracowywał sobie coraz większą przewagę.😱 Kiedy wydawało się już, że strata jest nie do odrobienia, do walki z wielką determinacją ruszyły nasze 3 ostatnie sportsmenki.💪 Nie miały one przed sobą łatwego zadania, lecz zaczęły gonić co sił w nogach. Nadawały sobie bardzo mocne tempo od samego początku, a kiedy widziały że rywalkom brakuje sił na końcówce, niesione dopingiem drużyny biegły jeszcze szybciej. Ostatnia zmiana została przekazana już tuż tuż za plecami rywalek. Walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. Cały team krzyczał ile sił w płucach, aby dodać Julce Wdówce sił do walki. I udało się! Nasza zawodniczka jako pierwsza przekroczyła linię mety.
Tytuł Mistrzyń Rejonu jest nasz.🏆❤️

A o to skład naszej złotej „Żeromskiej” sztafety:
🔥Julia Bogusławska
🔥Emilia Andrysiak
🔥Weronika Stolarczyk
🔥Klaudia Bańczyk
🔥Amelia Wojton
🔥Milena Raczyńska
🔥Natalia Sygut
🔥Julia Wdówka

Nie sposób nie wspomnieć o naszych rezerwowych, które w razie potrzeby są w stanie zastąpić każdą zawodniczkę oraz są najlepszymi i najgłośniejszymi kibickami na świecie.
🔥Kinga Wojton
🔥Julia Stępniak
🔥Weronika Kacprzak

Już w najbliższą środę 23.10.2019r żeromskie dziewczęta pojadą do Sieradza i tam powalczą w Finale Wojewódzkim. Trzymajcie za nie mocno kciuki i życzcie powodzenia.👍

„Za każdym razem kiedy startuję mam cel – żeby biec szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.”

Opiekunką drużyny była p.Edyta Świderska 🥰

#autortekstu: Natalia Sygut
#redakcja: Robert Bodasiński
#zdjęcia: Miłosz Polak

Sztafetowe Biegi Przełajowe dziewcząt oraz chłopców

BIEGNIJ, DAWAJ DAWAJ! JUŻ KOŃCÓWKA!

Takie właśnie słowa można było usłyszeć od naszych sportowców 8 października na Stadionie Ceramiki Opoczno, bo właśnie tam odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe dziewcząt oraz chłopców!

Nie było łatwo..
Niespełna 800m nierównej trasy oraz słaba pogoda dodała naszym zawodnikom małego stresu, ale to tylko zwiększyło satysfakcję i dumę na mecie!! 💪🌞

Zawody rozpoczął bieg naszych pięknych dziewcząt, które od samego początku wywalczyły sobie dużą przewagę nad rywalkami, a z każdą zmianą było tylko lepiej 👊 I co?! Zwycięstwo!🏆🏆 Tytuł Mistrzyń Powiatu jest nasz 💪💪
A oto nasze złote dziewczyny:
💥Julia Bogusławska
💥 Emilia Andrysiak
💥 Amelia Wojton
💥 Julia Stępniak
💥 Kinga Wojton
💥 Milena Raczyńska
💥 Natalia Sygut
💥 Julia Wdówka

Wspólna walka i wzajemna motywacja poprowadziła je na sam szczyt i dała awans na kolejny etap, który odbędzie się już niebawem w Tomaszowie Mazowieckim 👏👏 Brawo dziewczyny 💪

Bieg chłopców również budził wiele emocji!🔥 Każdy z nich dał z siebie wszystko, jednak tym razem rywale okazali się lepsi i nasi bohaterowie ukończyli bieg jako III-ci. Im również należą się ogromne BRAWA💪
A to właśnie reprezentanci „Żeroma”:
💥 Jakub Tokarski
💥 Miłosz Grzesiński
💥 Jakub Wołek
💥 Mateusz Dąbrowski
💥 Kacper Konecki
💥 Mikołaj Gancarz
💥 Michał Ksyta
💥 Kacper Kmita

Walka była zacięta, a wszyscy chłopcy pokazali bardzo wysoki poziom! Już dawno nie mieliśmy tak wyrównanej walki i dobrego startu. Niestety, mimo nadrobienia strat zabrakło parę metrów, żeby nasz Mistrz Powiatu Mikołaj Gancarz zakończył drużynową walkę na II miejscu. 
Jak to mówią: nie można być zawsze najlepszym

Mimo zmęczenia po biegu, dobry humor nie opuszczał naszych zawodników, a uśmiech nie schodził z ich twarzy do końca dnia!🔥🔥

,,MUSIMY MIEĆ WYTRWAŁOŚĆ I PONAD WSZYSTKO WIARĘ W SIEBIE”

Opiekunami młodzieży byli:
Pani Edyta Świderska oraz Pan Robert Bodasiński.

#autortekstu: Amelia Wojton
#redakcja: Robert Bodasiński
#zdjęcia: Miłosz Polak