Mamy laureata XIV Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”

W tegorocznej XIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” nasza uczennica, tegoroczna maturzystka,

ALEKSANDRA KSYTA,

została laureatem w dziedzinie matematyki i uzyskała indeks na wszystkie kierunki  AGH w Krakowie.

Laureatami Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” zostały te osoby, które uzyskały minimum 70% możliwych do zdobycia punktów w finałowym sprawdzianie w ramach zawodów centralnych, który odbył się 25 kwietnia 2021 roku w Krakowie.

obraz_2021-05-11_191622

Olimpiada AGH to przedsięwzięcie z dużym rozmachem, o zasięgu ogólnopolskim.
Konkurs objęty jest honorowym patronatem przez: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji Narodowej i Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii.
Udział w zawodach, różni się od matury, uczniowie nie dostają karty wzorów i stałych, to konkurs dla prawdziwych gladiatorów wiedzy i ludzi z charakterem. Pewność rozwiązań i każdy sukces, awans do etapu okręgowego, awans do finału lub uzyskanie tytułu laureata jest okupione setkami rozwiązanych zadań. Dlatego też Oli należy się uznanie za wytrwałość i ogromną pracę.

Gratulujemy,

dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i życzymy dalszych sukcesów!

Mateusz Brzózka w finale OKAWANGO!!!

Jest okres pracy zadaniowej prowadzonej w formie zdalnej, a nasi uczniowie wciąż na fali. Z ogromną przyjemnością informujemy, że Mateusz Brzózka – uczeń IICg KLASY AKADEMICKIEJ SGH zakwalifikował się do finału OKAWANGO – III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej 2020/2021. Konkurs jest organizowany przez Uniwersytet Warszawski i Wydawnictwo NOWA ERA.
W tym roku pomimo panującej pandemii liczba zgłoszeń przeszła oczekiwania organizatorów, którzy w oficjalnym komunikacie podkreślają: Jesteśmy również zbudowani jakością napływających prac – połowa została oceniona na 80 i więcej punktów. Dowodzi to dojrzałości uczniów i doskonałego, merytorycznego przygotowania nauczycieli – gratulujemy!”
Ale jak to bywa we wszystkich konkursach do ścisłego finału przechodzą najlepsi – w tym roku znalazło się w nim 21 uczniów, a wśród nich nasz Mateusz Brzózka. Sam etap przygotowawczy to ogromny wysiłek, ale warto.
Zawody finałowe już 10 czerwca 2021 roku.  Mateusz mocno wierzymy w Ciebie i wytrwale już od dziś trzymamy kciuki. Bono animo es! Gratulujemy Rodzicom ogromnego sukcesu syna.

Historyczny Dzień Absolwenta 2021

Już za nami… W niecodziennych okolicznościach, bo święto abiturientów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego pierwszy raz odbyło się zdalnie. Swoją obecnością uroczystość uświetnili: Poseł na Sejm pan Robert Telus, Starosta Opoczyński pan Marcin Baranowski, Przewodniczący Rady Powiatu pan Józef Róg, Wicestarosta Opoczyński pani Maria Barbara Chomicz,  przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele i uczniowie. Mimo historycznych okoliczności prowadzący Joanna Zaremba (II Ag) i Maciej Gajewski (II B) poradzili sobie rewelacyjnie.
Tegoroczna uroczystość, Dzień Absolwenta, budzi w nas szczególne uczucia, jakich nie doznajemy na co dzień. Ta pusta szkoła bez gwaru i radości uczniowskiej wzbudza w nas dojmujące i wstrząsające odczucia. Takiej ciszy dotąd tu nie było… Ale byliśmy tutaj, razem, w ciszy, a nasz patron Stefan Żeromski powiedział kiedyś, że Życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć. Trzeba ją przeżyć. I my przeżywamy. W bardzo różny sposób, ale dziś, bardziej niż kiedykolwiek, zdajemy sobie sprawę jak bardzo potrzebujemy życia szkolnego, spotkań z rówieśnikami i nauczycielami. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, skłoniła nas też do głębszych refleksji i przemyśleń dotyczących naszej edukacji i przyszłości. Bo czymże jest współczesna szkoła w życiu młodego człowieka? W odpowiedzi na to pytanie możemy wyliczyć szereg zadań, które szkoła wobec nas spełnia: tu, dzięki zaangażowanej pracy nauczycieli wzbogacamy swój umysł, uczymy się samodzielności i odpowiedzialności, kształtujemy swój charakter, tu wreszcie rozwijamy nasze zainteresowania i zdolności. Szkoła jest także miejscem naszych młodzieńczych zabaw, miejscem, w którym rodzą się trwałe sympatie i przyjaźnie, miejscem, którego nie zapomina się przez całe życie. To tu ukształtowano nasz charakter i osobowość, pokazano, jak ogromnym bogactwem jest życie i człowiek. To czas młodości, „radości najpiękniejszych lat”, o czym przepięknie zaśpiewały nam Kornelia i Kinga Studnickie  https://www.youtube.com/watch?v=rCVTFdWhyRU
Ale nie tylko młodość i zapał, bo ciężka praca uczniów przyczyniła się do uzyskania bardzo dobrych wyników w nauce. A to elementy niezbędne, aby osiągnąć sukces. Nawet zdalnie. Wiemy bowiem, że twórcze myślenie, aktywna postawa, rzetelna wiedza otwierają przed nami szerokie perspektywy na przyszłość. A wyniki osiągnięte przez nasze koleżanki i kolegów są imponujące! Tytuł Absolwenta Roku został przyznany zgodnie z Regulaminem przyznawania tytułu najlepszego absolwenta I LO. Według regulaminu tytuł może otrzymać uczeń, który uzyskał wysoką średnią, osiągał sukcesy w konkursach, olimpiadach, aktywnie uczestniczył w życiu szkoły, z zachowania ma ocenę wzorową. Kandydatów do tytułu przedstawili wychowawcy klas III, a całość rozstrzygnęła szkolna komisja w składzie: III A – p. Anna Waśkiewicz-Kaniecka, III B – p. Grażyna Mazur, III C – p. Izabela Jaciubek, III D – p. Ewelina Cichańska-Szwaczyk, III F – p. Edyta Świderska,  III G/E – p. Ewa Gutarowska. W tym roku wpłynęło 6 wniosków. Po przeliczeniu punktów komisja podjęła decyzję o przyznaniu trzem kandydatom najwyższych nagród. Poniżej przedstawiamy osiągnięcia nagrodzonych uczniów. Absolwentem Roku została Aleksandra Ksyta z klasy III D i średnią ocen 6,0.
✓Wymiana polsko-niemiecka  Erasmus + 2018/2019.
✓Finalistka XIV Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” w zakresie matematyki.
✓Półfinalistka XIII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki.
✓I miejsce  w Ogólnopolskim Konkursie „Walka z plastikiem”.
✓Aktywność na rzecz innych ludzi w formie wolontariatu.
✓III miejsce w Mistrzostwach  Powiatu Opoczyńskiego w Piłce Nożnej.
Pozostali wyróżnieni to:
Aleksandra Zięba III D, średnia 5,72
✓Laureatka Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”.
✓Złoty Laureat w Ogólnopolskiej Akcji Społecznej „Kapsuła Czasu”.
✓Półfinalistka XIV Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z geografii.
✓I miejsce  w Ogólnopolskim Konkursie „Walka z plastikiem”.
✓Aktywność na rzecz innych ludzi w formie wolontariatu.
Maciej Kluska III D, średnia 5,53.
✓Półfinalista XIII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z geografii.
✓Laureat II Ogólnopolskiego Konkurs Wiedzy Geologicznej „OKAWANGO”  2019/2020.
✓I miejsce w regionie i województwie – Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę”.
✓Finalista Konkursu Politechniki Warszawskiej „Zaplanuj swoją przestrzeń”.
✓Finalista Etapu Okręgowego XLV Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej.
✓I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie  „Walka z plastikiem”.
✓Wymiana polsko-niemiecka Erasmus + w latach 2018/2019.
✓Koordynator krajowy w Projekcie Międzynarodowej Unii Astronomicznej  „Astronomiczna  przygoda”.
✓Aktywność na rzecz innych ludzi w formie wolontariatu.
✓Poseł XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
A uczniowie, którzy uzyskali średnią powyżej 5,50 to:
1.Wiktor Świątkowski III D
2. Maria Gancarz III F
3. Mateusz Zalega III D
4. Szymon Milczarczyk III D
5. Zuzanna Marecka III F
6. Mateusz Jurek III D
7. Amelia Małecka III D
Wyróżniono też inne osoby, które mimo trudnego czasu były niezmiennie zaangażowane w życie szkoły i pomagały w różnych inicjatywach.
1. Julia Śmigiel – półfinalistka XIV Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks z geografii.
2. Bartosz Sobczyk III D – finalista Zawodów Okręgowych XLVII Olimpiady Geograficznej.
3. Natalia Sygut III D – ciągłe wsparcie działalności sportowej, zaangażowanie w pomoc innym, m.in. akcję „Maraton Pisania Listów” w obronie praw człowieka.
4. Amelia Wojton III C – ciągłe wsparcie działalności sportowej.
5. Kacper Papiernik III D – realizator programu ogólnopolskiego „Złote Szkoły NBP”; wsparcie techniczne.
6. Miłosz Polak III D – realizacja filmów, wsparcie techniczne.
7. Małgorzata Śpiewak III B, Julia Białek III F; Alicja Stempniak III F, Wiktoria Stępień, III F, Weronika Stolarczyk III A, Aleksandra Jarząbek III A – oprawa muzyczna uroczystości szkolnych.
Gratulujemy uczniom bardzo wysokich wyników w nauce!
Dziękujemy sponsorom, bo dzięki nim i ich wsparciu wyróżnieni uczniowie mogli otrzymać nagrody. Fundatorami nagród byli:
1. Poseł na Sejm RP pan Robert Telus
2. Starosta Opoczyński pan Marcin Baranowski
3. Ceramika Paradyż
4. Wojciech Wiktorowicz Firma Agro-Wikt
5. Tomasz Brol, TOMBUD, Kozenin
6. Kazimierz Pacan – EXPO DREW
7. Dariusz Mastalerek – Zakład Betoniarsko – Kamieniarski, Sobawiny
8. Andrzej Zalega, Biuro projektowe AZAKO,
9. Rada Rodziców I LO
Dzień Absolwenta to jedyny moment, aby uroczyście w imieniu klas drugich, całej młodszej społeczności szkolnej pożegnać maturzystów i życzyć im spełnienia marzeń, a przede wszystkim powodzenia na maturze! Wykorzystajcie swoją wiedzę i umiejętności i uzyskajcie wyniki, które pozwolą Wam dostać się na wymarzone studia lub zrealizować się w inny sposób. Ten trudny egzamin przed Wami, ale wierzymy, że dacie radę. Bo kto jak nie WY?
Do życzeń dołączyli także nauczyciele.

Absolwenci

 

Na zakończenie uroczystości wystąpiła  Małgorzata Śpiewak w specjalnej dedykacji dla abiturientów.
https://www.youtube.com/watch?v=3JDuGJ3Sl5k
Kochani maturzyści, na rozstaju waszych dróg życiowych życzymy Wam tylko dobrych map!
Bardzo dziękuję za nieocenioną pomoc techniczną Miłoszowi Polakowi, Jakubowi Jurkowi oraz panu Jackowi Plucińskiemu.

Marta Pawlik-Prejs

 

Biblioteka poleca

n10Umysł i ciało pozostają w absolutnej symbiozie. Upraszczając – jeśli masz zdrowy umysł, to i twoje ciało ma się dobrze. I odwrotnie – kiedy ciało zdrowe, to i umysł jest w dobrej kondycji. Jednak są ludzie, u których opisana zależność nie występuje.
Każdy z nas tylko do pewnego momentu zachowuje kontrolę nad swoim ciałem i psychiką, a stres, którego doświadcza człowiek współczesny, sprawia, że granica między kontrolą a jej utratą jest cieńsza niż kiedykolwiek. Jej przekroczenie może objawić się chorobami psychosomatycznymi i autoimmunologicznymi.
Do tej pory chorobami cywilizacyjnymi nazywaliśmy nadciśnienie, otyłość i cukrzycę. Teraz dołączyły do nich nowe, które autorka nazywa: „chorobami wyzwań”. Z chorobami cywilizacyjnymi mają jednak wspólny mianownik: są związane ze zmianą stylu życia. Z tym, że staliśmy się pokoleniem trzech krzeseł: biurowego, samochodowego i fotela przed telewizorem, a nasza dieta bazuje na produktach pełnych konserwantów, hormonów, wypełniaczy, które zmieniają mikroflorę jelitową.
Ewa Kempisty-Jeznach pokazuje, jak reaguje ciało człowieka na działania otaczającego nas świata. Stres, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, zanieczyszczenie środowiska naturalnego, zaczynając od powietrza i wody pitnej, a skończywszy na spożywanym jedzeniu, zmieniły nasze zdrowie. Autorka opisuje na przykładach swoich pacjentów codzienną pracę współczesnego lekarza skonfrontowanego z nowym rodzajem chorób, zwanych psychosomatycznymi. Uchyla nam drzwi swojego gabinetu, ukazując, jak za różnymi objawami ciała pacjentów nie skrywa się choroba organiczna, tylko głośny krzyk duszy człowieka.
Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto chce zrozumieć, jak działa jego ciało wobec współczesnych wyzwań, i nie chce przeoczyć pierwszych sygnałów psychosomatyki. Konsekwencją niedostrzeżenia tych zmian mogą być bowiem przedłużające się objawy bólowe, zespół wypalenia, a nawet depresja.
Gorąco polecam książkę Ewy Kempisty-Jeznach, gdyż jest to pierwsza książka na polskim rynku sięgająca po całkiem nowy i niezwykle aktualny temat w medycynie, jakim są choroby psychosomatyczne.

n11 Podziwiamy bohaterów. Mistrzowie sportu stają się naszymi idolami. Intrygują nas niezwykłe wyczyny związane z wytrzymałością i przekraczaniem własnych granic. Zimowe wejścia na szczyty Himalajów, ustanawianie rekordów podczas ultramaratonów czy przetrwanie w ekstremalnie niebezpiecznych dla życia warunkach – to wszystko skłania do zastanowienia się, jak daleko sięga kontrola umysłu nad ciałem, jak silna jest wola przetrwania i co sprawia, że skrajnie wyczerpany zawodnik pada na ziemię kilka metrów za linią mety, a nie przed nią. Ta zadziwiająca moc decyduje o sukcesie w pracy, wygranym konkursie w sporcie czy przeżyciu w sytuacji śmiertelnego zagrożenia.
Ta książka bazuje na najbardziej aktualnych publikacjach naukowych dotyczących biegania i innych sportów wytrzymałościowych. Mówi o tym, jak umysł działa w warunkach skrajnego wysiłku, bólu czy zagrożenia i jak wpływa na funkcjonowanie ciała. Dzięki niej uzyskasz wyjątkowy wgląd w to, co dzieje się w głowach wybitnych sportowców, a co sprawia, że osiągają oni niezwykłe wyniki. Przyjrzysz się najbardziej fascynującym aspektom funkcjonowania mięśni, kontroli sprawowanej przez układ nerwowy i mózg, poznasz tajniki żywienia sportowego i treningu. To obowiązkowa pozycja dla każdego sportowca wytrzymałościowego!
Ta książka:
-wyjaśnia, co dzieje się w umysłach osób uzyskujących wyjątkowe wyniki
-opisuje niezwykłe podróże poza granice ludzkich możliwości
-pomaga zrozumieć rolę umysłu w dochodzeniu do wybitnych osiągnięć
-pokazuje najciekawsze fakty dotyczące pracy mięśni i prowadzenia treningu
-obala mity i prezentuje wyniki najnowszych badań naukowych
Umysł. Ciało. Kontrola. Wytrzymasz i zwyciężysz!
Alex Hutchinson – jest wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem. Pisze o biegach długodystansowych i popularyzuje naukowe podstawy wiedzy o wytrzymałości człowieka. Jego artykuły często pojawiają się na łamach gazet, między innymi w dziennikach New York Times i New Yorker. Kiedyś biegał w reprezentacji Kanady na długie dystanse. Obronił doktorat z fizyki w Cambridge, a później prowadził badania we współpracy z Narodową Agencją Bezpieczeństwa.