W marcu odbył się piąty wykład z cyklu Akademii Ciekawej Chemii. Spotkanie pt.,, Kilka słów o cukrach, czyli chemia słodkiego smaku” prowadził dr hab. Stanisław Porwański. Prelegent jest prof. Uniwersytetu Łódzkiego, ukończył studia na Wydziale Matematyki-Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Z uczelnią związał swoją działalność naukową i dydaktyczną od piątego roku studiów do dnia dzisiejszego. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Chemii Organicznej i Stosowanej. Swoje doświadczenie w dziedzinie cukrów rozwijał w ramach współpracy z ośrodkami francuskimi w Lyonie i Nancy. Aktualne badania dotyczą fukcjonalizowania sacharydów w kierunku takich pochodnych jak: organokatalizatory, kryptandy czy najnowsze surfaktanty. Prowadzi liczne zajęcia dydaktyczne przede wszystkim z Chemii Organicznej, Spektroskopii oraz Chemii Stosowanej i Zarządzania Chemikaliami.
Pan dr Stanisław Porwański na początku wykładu omówił budowę cukrów, ich podział oraz podstawowe reakcje jakim one ulegają. Prelegent podkreślił, że cukry to bardzo ciekawy choć trudny obiekt badawczy. Słuchacze wykładu mogli również poznać kilka ciekawostek na temat cukrów np. to, że do wyprodukowania kilograma cukru potrzeba około 10 buraków cukrowych.
Po części teoretycznej odbyły się pokazy doświadczeń charakterystyczne dla cukrów min. próba Trommera i Tollensa, których slajdy wraz z opisem znajdują się na stronie internetowej ACCh. Zachęcamy do ich obejrzenia.
Koordynatorzy projektu:
Emilia Grochulska, Renata Sijer,
Moniak Śpiewak i Jarosław Owsiański