22 października 2024 roku uczniowie klasy IVG wzięli udział w ciekawej wycieczce turystyczno – krajoznawczej po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Już z samego rana promienie wschodzącego słońca zwiastowały piękną pogodę, która dodała kolorytu naszej wyprawie.
Pierwszym punktem wycieczki była Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach – jedna z najbardziej znanych jaskiń w Polsce. W jej wnętrzu podziwialiśmy efektowną szatę naciekową: wodospad naciekowy z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini. Wśród innych jaskiń znajdujących się w okolicy ta wyróżnia się jednym z największych siedlisk nietoperzy, wielkością sal, a także bogatym katalogiem znalezisk archeologicznych. Wyjątkowe nacieki skalne w połączeniu z przestronnymi wnętrzami sprawiły, że jaskinia została doceniona przez ekipę filmową J. Hoffamana w filmie „Ogniem i mieczem”, a także bollywoodzką superprodukcję „Bangistan”.
Następnie udaliśmy się na spacer Doliną Prądnika, która jest sercem Ojcowskiego Parku Narodowego. Wędrując wzdłuż wijącego się potoku, podziwialiśmy wapienne skały i bujną roślinność, która tworzy niezwykle malowniczy krajobraz. Po drodze dotarliśmy do Bramy Krakowskiej, jednej z najbardziej charakterystycznych formacji skalnych w dolinie. Jej monumentalne wapienne filary przypominają wrota, które jakby zapraszały nas do dalszej eksploracji parku.
Naszej uwadze nie umknęły słynne ostańce krasowe:
- Skały Panieńskie i Kawalerskie – w skałach tych można dostrzec starsze poziomy dna potoku Prądnik; w otoczeniu skał rosną nasadzone brzozy ojcowskie, gatunek bardzo rzadki, znany z nielicznych stanowisk; nazwę skał tłumaczy legenda; według niej siostry klaryski z klasztoru w Zawichoście uciekały przed Tatarami do Grodziska; tu w Dolinie Prądnika Tatarzy zaczęli ich doganiać; broniąc się przed pohańbieniem i śmiercią, uprosiły Boga, by zamienił je w skały; ich skamieniałe sylwetki do dzisiaj zdobią Dolinę Prądnika;
- Igła Deotymy – smukła wapienna skała została nazwana na cześć XIX-wiecznej poetki; jej kształt rzeczywiście przypomina igłę, a okolica wokół niej jest równie piękna, co tajemnicza;
- Maczuga Herkulesa – jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego; ta niezwykła skała o charakterystycznym kształcie wznosi się w pobliżu zamku w Pieskowej Skale; wygląda, jakby miała za chwilę przewrócić się pod własnym ciężarem, co robi ogromne wrażenie.
W dalszej części wycieczki zwiedzaliśmy wspomniany zamek na Pieskowej Skale. Szczególnie wzruszyła nas historia związana ze Wzgórzem Dorotki.
Na zakończenie udaliśmy się na teren pustyni Błędowskiej – największy obszar lotnych piasków w Polsce, zwany polską Saharą. Spacer po pustyni, wśród wydm, był zupełnie innym doświadczeniem niż reszta wyprawy i stanowił doskonałe zwieńczenie dnia.
Wycieczka była pełna wrażeń – od jaskiń i skalnych formacji po malownicze krajobrazy i niecodzienne widoki. Pozostawiła w nas niezapomniane wspomnienia i zachęciła do dalszego odkrywania polskiej przyrody, bo POLSKA JEST PIĘKNA.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały: Pani Profesor Ewelina Cichańska – Szwaczyk, Pani Profesor Aneta Gancarz i Pani Profesor Marzena Papis.
Andrzej Stasiuk mawiał Podróżować znaczy żyć (…) żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotnie, a Gayle Forman uzupełnia, że Podróżowanie jest jak oddychanie. Nasi uczniowie znają ten smak i mają świadomość walorów podróżowania, stąd chętnie wyruszają na różne szlaki.