W dniach 30 marca – 2 kwietnia 2025 roku odbył się VII Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej OKAWANGO, organizowany przez Uniwersytet Warszawski. Zakwalifikowali się do niego Emilia Solecka 4F i Nikodem Deka 3G2 KLASA AKADEMICKA SGH. Finał odbył się w Europejskim Centrum Edukacyjnej Geologicznej ECEG w Chęcinach, w byłym kamieniołomie Rzepka, bardzo ciekawym miejscu. 31 marca br. została przeprowadzona pierwsza tura zawodów pisemnych. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach terenowych – Synklina Rzepki. Obserwowali zjawiska geologiczne, interpretowali mapy geologiczne oraz wykonywali przekroje, oczywiście geologiczne.
1 kwietnia 2025 roku odbyła się druga tura pisemna, a następnie warsztaty geofizyczne. Nauczyciele również poszerzali wiedzę, uczestnicząc w warsztatach terenowych AKADEMIA NORDKALKU, warsztatach z rozpoznawania skał i określania ich pozycji w cyklu skalnym oraz w warsztatach z interpretacji map i przekrojów geologicznych. Tego samego dnia, po południu, wszyscy uczestnicy wzięli udział w sesji obejmującej wykład dr Daniela Tyborowskiego nt. Morskie potwory Gór Świętokrzyskich, wystąpienie przedstawiciela firmy Colas oraz prelekcję mgr Michała Porosa o Geoparku Świętokrzyskim.
Wieczorem odbyła się gala finałowa, podczas której dowiedzieliśmy się, że Nikodem Deka 3G2 KLASA AKADEMICKA SGH został laureatem i zdobywcą indeksu na Uniwersytet Warszawski, zaś Emilia Solecka 4F uzyskała tytuł finalisty. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom osiągniętych sukcesów i dziękujemy za piękną promocję wysokiego poziomu edukacji w naszej szkole. Warto dodać, że laureaci tego konkursu poza indeksami mają pierwszeństwo miejsca w akademiku. Wszyscy uczestnicy otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe.
Znany brytyjski geolog Herbert Harold Read podkreślał, że bez praktycznej wiedzy geologicznej trudno zrozumieć świat, w którym żyjemy, bo skały, ziemia i procesy geologiczne wpływają na wszystko — od budownictwa i wody pitnej po surowce i katastrofy naturalne. Zatem geologia to nie tylko nauka o skałach — to nauka o domu, w którym mieszkamy.