Podjęli wyzwanie, zakasali rękawy, wzięli się do pracy. Przychodziły chwile zwątpienia, trud dawał się we znaki, ale trwali w działaniu i (…) znaleźli się wśród 10 najlepszych drużyn w Polsce.
Tak najkrócej można opisać wielki sukces, jaki odniosła drużyna z naszej szkoły w składzie: Witold Pomykała – lider, Bartosz Brola, Filip Małecki, Eryk Pacan, Olaf Pacan, Jan Rzońca (wszyscy 2G KLASA AKADEMICKA SGH) za projekt NA TROPIE EUROPY.
Uczniowie naszego liceum udowodnili, że wielka Europa może mieć swój początek tuż za rogiem – na lokalnym targu, w rozmowach z mieszkańcami, w historii zapomnianych bohaterów. Ich wyjątkowy projekt stworzony w ramach ogólnopolskiego konkursu Europa z naszej ulicy nie tylko poruszył lokalną społeczność, ale też zachwycił ogólnopolskie jury, plasując opoczyńską drużynę w gronie 10 najlepszych zespołów w Polsce. Z tego powodu zespół został zaproszony na finał do Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie, gdzie swoim zaangażowaniem i kreatywnością oczarował jurorów.
Centralnym punktem projektu był teatr immersyjny wystawiony na targu w Opocznie, w którym uczniowie przybliżyli postacie braci Biernackich – zasłużonych naukowców pochodzących z regionu, mających znaczący wpływ na rozwój medycyny, fizyki i budownictwa. Któż z nas nie słyszał o odczynie Biernackiego! Przechodnie stawali się częścią spektaklu, który osadzał lokalną historię w kontekście europejskim, przypominając, że także małe miasta mają wielki wkład w dziedzictwo wspólnoty narodów. Inicjatywa została ubogacona utworem muzycznym ALE JAZZ wykonanym przez Kamilę Błaszczyk (2G KLASA AKADEMICKA SGH) wraz z klasą 2F. Kolorystyki dodały również flagi państw europejskich przygotowane przez uczniów klasy ICEG.
W ramach projektu uczniowie wystawili również teatrzyk kamishibai – japońską formę opowiadania historii za pomocą kart z ilustracjami. Porównali w nim Opoczno z podobnymi miastami europejskimi, pokazując wspólne wątki urbanistyczne, kulturowe i historyczne.
Młodzież przeprowadziła także wywiady z mieszkańcami, pytając o znajomość wkładu Opocznian w dziedzictwo, nie tylko Europy, ale i świata. Odpowiedzi często były zaskakujące i ujawniły potrzebę edukacji o lokalnym dziedzictwie. To doświadczenie dało uczniom możliwość połączenia wiedzy z praktyką społeczną i uczyło szacunku dla pamięci pokoleń.
Młodzi twórcy przygotowali autorską tablicę kulturową prezentującą bogactwo opoczyńskiego folkloru, architektury, kulinariów i wzorów ludowych. Jej uroczysta prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie.
Projekt był wzorcowym przykładem realizacji idei STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics):
- Science – pokazanie wpływu Biernackich na naukę,
- Technology – dokumentacja działań i cyfrowe przetwarzanie danych z wywiadów,
- Engineering – organizacja przestrzeni teatru immersyjnego,
- Arts – teatr, ilustracje kamishibai, graficzna forma tablicy,
- Mathematics – analiza danych, porównania statystyczne i logiczne prezentacje.
Opoczyńska drużyna nie tylko dostała się do finałowej dziesiątki, ale także zachwyciła jurorów podczas finału w Warszawie. Podczas uroczystości uczniowie odwiedzili również nowoczesną ekspozycję Experience Europe w Biurze Parlamentu Europejskiego, gdzie interaktywnie poznawali funkcjonowanie instytucji unijnych oraz rolę obywatela we wspólnocie europejskiej. Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od swojej ulicy. A jeśli masz do tego młodzież – nie musisz już nic więcej.
To właśnie dzięki takiej postawie – otwartości, ciekawości i poczuciu odpowiedzialności za swoją małą ojczyznę – uczniowie Żeromskiego udowodnili, że Europa naprawdę zaczyna się w Opocznie. I że przyszłość leży w rękach młodych ludzi, którzy potrafią łączyć naukę z pasją, tradycję z nowoczesnością, a lokalność z europejskością.
Uczniowie Żeromskiego potrafią budować mosty między przeszłością a przyszłością – zaczynając od własnego miasta. Serdecznie gratulujemy!!!