Na dolnośląskim szlaku

W dniach 31 maja – 2 czerwca 2022 roku wraz z 48 uczniami klasy IC i IIA2 udaliśmy się na wyprawę dolnośląskim szlakiem w ramach Przedsięwzięcia MEiN POZNAJ POLSKĘ. Celem programu jest poznanie Polski, tradycji, zabytków, kultury, historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Czytaj dalej Na dolnośląskim szlaku

Toruń nas oczarował

W dniach 23 – 25 maja 2022 roku 82 uczniów z  naszej szkoły, głównie z klasy IF, IIB i IIF, uczestniczyło w wycieczce turystyczno – krajoznawczej zorganizowanej w ramach przedsięwzięcia MEiN POZNAJ POLSKĘ. Bez wsparcia finansowego oferowanego w ramach tego programu trudno byłoby zorganizować wycieczkę z takim rozmachem.

Czytaj dalej Toruń nas oczarował

Poznajemy Polskę

Od września 2021 roku Ministerstwo Edukacji  i Nauki realizuje  przedsięwzięcie POZNAJ POLSKĘ skierowane do dzieci i młodzieży polskich szkół. Program umożliwia poznawanie naszej Ojczyzny, środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. W ramach tej inicjatywy szkoły mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 80% planowanych kosztów wycieczki jednodniowej (do 5 tys. zł), dwudniowej (do 10 tys. zł) lub trzydniowej (do 15 tys. zł). Wnioski muszą jednak spełniać określone wymagania merytoryczne i precyzyjnie określać działania.

Czytaj dalej Poznajemy Polskę

„Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” – Młodzież I LO na „Antygonie” Sofoklesa w Teatrze Małym w Łodzi

25.10.2021r. uczniowie z klas: IA, IIIA, III Fg mieli okazję obejrzeć na scenie Teatru Małego znajdującego się w łódzkiej Manufakturze realizację arcydzieła dramaturgii światowej – „Antygonę” Sofoklesa w reżyserii Mariusza Pilawskiego. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawczynie klas: p. Aneta Wijata, p. Agata Karbownik, p. Marzanna Telusiewicz-Chmal oraz p. Katarzyna Kobierska, p. Katarzyna Jankowska i p. Anna Waśkiewicz – Kaniecka.
Przed spektaklem młodzież uczestniczyła w lekcji multimedialnej na temat czasów Peryklesa, epoki narodzin teatru oraz szczytowych osiągnięć kultury greckiej.
„Antygona ” to tragedia, która nie wymaga rekomendacji. Od wieków uczy nas odróżniania praw boskich od ludzkich i utwierdza w przekonaniu, że konflikt tragiczny, to sprawdzian dla naszej moralności, bez względu na to, w jakich czasach żyjemy. Dyrektor teatru- Mariusz Pilawski – o swoim przedstawieniu napisał: „homo sacra res homini… człowiek jest rzeczą świętą dla człowieka…”
Jak wiele razy twórcy teatru sięgali po ten tekst wystawiając ku przestrodze potomnym. Trudno by zliczyć. Teoretycy literatury czy znawcy teatru głowili się po wielokroć nad wymową tego dzieła. Skoro ja, tu i teraz, zmuszam się do analizy treści to po to by uwypuklić słowo „szacunek”. Coraz bardziej brakuje go między ludźmi. Mijamy się na co dzień obojętnie, potrącamy jeden drugiego, rzucamy nienawistnie wzrok z pogardą, a nawet obojętnością i zapominamy o istocie człowieczeństwa. Można by pisać o tragedii władzy, o losie, który bywa niekiedy zaskakująco bezwzględny i nawet niezrozumiały, o tryumfie tej greckiej dziewczyny, która poświęca życie, by dać wyraz potędze szacunku i godności.
Niechaj moja „Antygona” stanie się przestrogą, nadzieją i prośbą o opamiętanie ….”
Czy śledząc konflikt tytułowej bohaterki tragedii z władcą Teb- Kreonem, młodzi ludzie pokuszą się o refleksje na temat współczesnego świata?
Dla licealistów z „Żeroma” obejrzenie spektaklu na pewno nie było tylko rozliczeniem się ze szkolnej lektury objętej podstawą programową. Przedstawienie okazało się spektakularną ucztą dla oka i ucha, niezwykłym widowiskiem, w którym tekst przenikał się z dźwiękiem, a wspaniała gra aktorów była gwarancją niezapomnianych wrażeń estetycznych i artystycznych. Do tego kameralna sala teatralna i magia Manufaktury sprawiła, że wizyta w Teatrze Małym to bez wątpienia wielkie wydarzenie i doskonały sposób na to, by młodzież zainteresować sztuką i pokazać jej, że obcowanie z kulturą może być niezwykle inspirujące i ciekawe.
Po przedstawieniu uczniowie wraz z opiekunami udali się do kręgielni „Grakula”. To największe profesjonalne centrum rozrywki w Łodzi, w którym każdy może miło spędzić czas oraz przeżyć niezapomniane chwile. Atmosfera była bardzo radosna, wypełniona wzajemnym dopingowaniem, gratulowaniem udanych rzutów i doradzaniem jak tu rzucić, aby strącić wszystkie kręgle.
Rywalizacja dostarczyła młodzieży wielu sportowych emocji. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że bowling to nie tylko dyscyplina sportowa, ale przede wszystkim świetna zabawa.

Wycieczka szkolna Oświęcim-Kraków

W dniach   4 i 5  października 2021r. uczniowie klasy 2A oraz 2b wraz z nauczycielem historii Panem Krzysztofem Czajkowskim i wychowawcami Panią Aleksandrą Kucharską oraz Panią Moniką Bernacką uczestniczyli w 2- dniowej wycieczce szkolnej  Oświęcim-Kraków. Pierwszy dzień wycieczki poświęcony był zwiedzaniu  Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau. W drugim dniu młodzież   zwiedzała Kraków.

TO SIĘ STAŁO, A WIĘC MOŻE ZNÓW SIĘ ZDARZYĆ… MOŻE SIĘ ZDARZYĆ WSZĘDZIE

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i  ludobójstwa. Nie można zrozumieć współczesnego świata bez dogłębnego poznania historii tego  obozu. Edukacja w autentycznej przestrzeni poobozowej daje możliwość refleksji i dyskusji na wiele uniwersalnych tematów.

Przemierzając  Muzeum wraz z przewodnikiem  oprowadzającym nas  po poszczególnych sektorach obozu, słuchając  wspomnień ludzi, którzy przeżyli pobyt w obozie,  oglądając  zdjęcia,  czuliśmy ogromny ból, wzruszenie i przerażenie. Ile myśli krążyło w naszych umysłach, ile łez popłynęło po naszych twarzach, kiedy pokonywaliśmy ,,Drogę Śmierci’’ ludzi skazanych na komory gazowe, drogę, z której powrotu już nie było. Nie możemy o takich miejscach zapomnieć, aby historia, która się tam dokonała,  nigdy nie została zapomniana.  W chwili, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali, musimy wspólnie starać się budować o nich pamięć na tym, co nam pozostało: relacjach byłych więźniów i autentycznych przedmiotach związanych z Auschwitz.

Drugi dzień zwiedzania poświęcony był na poznanie miasta Krakowa.

Wędrując  Drogą Królewską z przewodnikiem, zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta: Sukiennice, Rynek Główny, Barbakan, Bramę Floriańską, ulice którymi na Wawel podążali królowie i goście przybywający do Krakowa na różne uroczystości. To właśnie na Wzgórzu Wawelskim, gdzie odbywały się wszystkie ważne wydarzenia, zapadały decyzje mające wpływ na kształt państwa polskiego.

Zwiedziliśmy wnętrze Katedry Wawelskiej, która jest nie tylko miejscem obrzędów sakralnych, ale przede wszystkim kopalnią historii, tajemnic i nekropolią najwybitniejszych Polaków. Jej mury pamiętają królewskie koronacje, pogrzeby i wesela. Dziś stanowi nieodzowny pomnik historii. Opowiada jednak nie tylko dzieje podniosłe i znane z książek czy podręczników, ale również osobiste koleje losu różnych ludzi.

W kryptach katedry pochowanych jest większość królów Polski,  tam też znajduje się grób pary prezydenckiej Państwa Lecha i Marii Kaczyńskich,  których pamięć uczciliśmy chwilą ciszy.

Po dwóch dniach intensywnego zwiedzania zakończyliśmy naszą wycieczkę bogatsi o nową wiedzę, a także z poczuciem wdzięczności  za możliwość wyjazdu, po którym na pewno nie zabraknie nam wspomnień.

Górska przygoda!

W ostatnim tygodniu września uczniowie klas 2a,2b,2d oraz kilka osób z klas 3 wraz z nauczycielkami: p. Eweliną Cichańską-Szwaczyk, p. Aleksandrą Kucharską, p. Anną Mazur i p. Anną Waśkiewicz udali się do malowniczego Kościeliska na 5-dniową wycieczkę, która byłą swoistym przedłużeniem wakacji. Mimo, że był to już początek jesieni to pogoda dopisywała i była wręcz idealna do górskich wędrówek. Nasza grupa już pierwszego dnia mimo zmęczenia podróżą wyruszyła na pierwszą przechadzkę na Szlak Papieski.  Kolejne dni niosły ze sobą coraz więcej atrakcji. Przez dwa dni przez górskie szlaki prowadził nas przewodnik Jerzy Gąsienica. Opowiadał nam ciekawe historie,zachęcał do robienia bardzo dużej ilości zdjęć „żebyśmy zapamiętali ten wyjazd” oraz kazał każdemu z nas włączyć „dzikość serca”. Byliśmy w Dolinie Kościeliskiej, gdzie zboczyliśmy z głównego szlaku i wyruszyliśmy do Wąwozu Kraków. Każdy z nas mógł tam zostawić pod ścianą patyk, dzięki czemu miało się spełnić nasze marzenie. Czy tak się stało? Wiedzą tylko ci którzy tam byli. Udaliśmy się również do Doliny Strążyskiej, gdzie mieliśmy zobaczyć wodospad Siklawica, lecz koniec końców przewodnik zapomniał nas tam zabrać. Widoki z górskich wycieczek były przepiękne i na pewno zapamiętamy je na długie lata. Zwiedzaliśmy też Zakopane, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić dom, w którym przez pewien czas mieszkał patron naszej szkoły S. Żeromski. Weszliśmy(a nie wjechaliśmy! ) na Gubałówkę. W czasie wolnym mogliśmy spędzić ze sobą więcej czasu, lepiej się poznać, pograć w bilard, czy po prostu miło spędzić czas. Cała wycieczka upłynęła w świetnym nastroju, nie brakowało powodów do śmiechu, nawet mimo zmęczenia i zakwasów po górskich wędrówkach wszyscy byli  szczęśliwi i uśmiechnięci.  Po tygodniu wypoczynku wszyscy z nowymi siłami wrócili do szkoły. Mamy nadzieję, że jeszcze powtórzymy taki wyjazd.