9 stycznia 2025 roku uczniowie klas 1CEG, 2F,2H i 3F wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w ramach projektu Otwarte Laboratoria na Wydziale Rolnictwa i Ekologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Po przybyciu na miejsce liczna grupa naszych uczniów została przywitana przez:
p. dr hab. Irenę Suwarę – dziekana Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW,
p. dr inż. Agnieszkę Ciesielską – prodziekana Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW oraz
p. dr inż. Marka Kondrasa – koordynatora do spraw Otwartych Laboratoriów.
Następnie zostaliśmy podzieleni na sześć grup, z których każda uczestniczyła w innych warsztatach edukacyjnych.
Uczniowie klasy 3F , na podstawie zeszłorocznych badań, wykonywali mapy zanieczyszczeń gleb metalami ciężkimi. Próbki gleb pobrane zostały w zeszłym roku z obszaru naszego miasta. Zajęcia prowadzone były przez p. dr inż. Agnieszkę Wnuk.
Uczniowie klasy 1CEG brali udział w warsztatach zatytułowanych -TOP10 najlepszych chemicznych doświadczeń. W laboratorium chemicznym Wydziału Rolnictwa i Ekologii pod kierunkiem p. mgr Wiktorii Wierzchowskiej, młodzież z klas realizujących chemię na poziomie rozszerzonym wykonała doświadczenia:
– „ Pasta do zębów dla słonia”- reakcja rozkładu nadtlenku wodoru pod wpływem katalizatora.
-„ Analiza płomieniowa metali”- obserwacja charakterystycznych barw płomieni jakie emitują metale podczas spalania.
-„ Ogród w probówce”- obserwacja efektownych struktur chemicznych w wyniku reakcji metali ze szkłem wodnym.
-„ Burza w probówce”- wytrącanie osadów i obserwacja dynamicznych zmian wizualnych w probówce.
-,,Spalanie mieszaniny fotobłyskowej”- spalanie mieszaniny pyłu magnezowego i utleniacza.
,,Emisja gazów cieplarnianych z rolnictwa” to temat kolejnych warsztatów edukacyjnych, prowadzonych przez p. dr hab. Inż. Tomasza Sosulskiego, w których udział wzięła część osób z klasy 2F. Pozostali uczniowie z tej klasy oznaczali dwutlenek azotu w powietrzu za pomocą metody pasywnej. Zajęcia prowadziła p. dr hab. Ewa Szara.
Uczniowie klasy 2H wzięli udział w warsztatach pt.,, Trawy łąk i pastwisk”, które prowadziły p. dr inż. Grażyna Mastalarczuk oraz p. dr hab. Barbara Borawska – Jarmułowicz.
Możliwość pracy w laboratorium była ciekawym doświadczeniem, które w przyszłości może pomóc uczestnikom warsztatów w wyborze kierunku studiów.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie wystawy Titanica. Ta wyjątkowa ekspozycja, zajmująca 1500 m², prezentuje ponad 160 autentycznych artefaktów wydobytych z legendarnego wraku Titanica, spoczywającego na dnie Północnego Atlantyku. Mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć niezwykłe, duże eksponaty, które nigdy wcześniej nie były pokazywane w Europie. Wśród nich znajdą się gigantyczne stalowe drzwi przez które pasażerowie wchodzili na pokład majestatycznego statku, oryginalne okno z kajuty oficerskiej czy stanowisko sterowania. Wśród tych bezcennych skarbów na szczególną uwagę zasługuje również jedyny na świecie zachowany cherubin – figura anioła, która zdobiła drewniane schody Titanica.
Spacerując po wiernych rekonstrukcjach pokoi i korytarzy, poznaliśmy poruszające i prawdziwe historie pasażerów, którzy na zawsze zapisali się w historii. To była nie tylko wystawa, lecz także niezapomniana podróż w czasie, która pozwoliła na odczucie emocji i zrozumienie złożoności wydarzeń związanych ze statkiem TITANIC.