Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja Międzynarodowej Kampanii GLOBAL MONEY WEEK, trwającej od 18 do 24 marca 2024 roku. Głównym jej celem było zwrócenie uwagi na bezpieczne gospodarowanie pieniędzmi i znaczenie odpowiedzialnego i świadomego podejścia do finansów osobistych poprzez rozumienie potencjalnych zagrożeń. Wśród tych zagrożeń można wymienić oszustwa finansowe, takie jak podszywanie się pod inną osobę w celu wyłudzenia poufnych informacji (phishing), wykorzystywanie fikcyjnych pośredników usług finansowych (money muling) oraz oszustwa związane z zakupami w Internecie, a także zagrożenia związane z ochroną danych, np. kradzież tożsamości. Szczególnie często ofiarami oszustw finansowych padają osoby młode, co wynika z ich ograniczonych kompetencji finansowych i braku doświadczenia. Z tego powodu bez wahania nasza szkoła przystąpiła do inicjatywy.
W dniach 18 – 24 marca 2024 roku wzięliśmy udział w 5 webinariach poprowadzonych przez przedstawicieli Komisji Nadzoru Finansowego we współpracy z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów:
- 18 marca br. – SKĄD SIĘ BIORĄ PIENIĄDZE W BANKU? CZY INFLACJA JEST DOBRA DLA NASZEGO PORTFELA? Prelegentka Anna Woźniakowska – Dębiec (Departament Rozwoju Regulacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego) zapoznała słuchaczy z podstawowymi zagadnieniami ekonomicznymi – w szczególności czym jest pieniądz oraz czym zajmuje się bank – i zachęciła do dalszego ich poznawania. Uczniowie utrwalili treści dotyczące historii pieniądza, pojęcia: gospodarka naturalna, wymiana towarowa – barter, płacidła, pieniądz kruszcowy, monety, pokwitowania, bilon i banknoty. Omówili podstawowe rodzaje działalności bankowej – przyjmowania depozytów oraz udzielania kredytów. Dowiedzieli się skąd pochodzi nazwa bank, depozyty, kredyty, gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). W końcowej fazie wystąpienia prowadząca podjęła treści dotyczące kart płatniczych i kredytowych, przelewów elektronicznych, płatności mobilnych z wykorzystaniem telefonu lub zegarka np. My Wallet, Blika, a także inflacji.
- 18 marca br. – JAK CHRONIONE SĄ ŚRODKI INSTYTUCJI FINANSOWYCH? Prelegentka Barbara Teisseyre – Dyrektor Departamentu Monitorowania Wsparcia i Dochodzenia Roszczeń Bankowego Funduszu Gwarancyjnego uświadomiła zebranych kiedy występuje upadłość instytucji finansowej i co to oznacza dla jej klientów. Wyjaśniła w jaki sposób chronione są środki finansowe klientów instytucji finansowych oraz komu, na jakich zasadach i jakie środki finansowe zwróci Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Poinformowała, co się dzieje ze środkami finansowymi, które nie zostały objęte gwarancją BFG. Podała wskazówki, co można zrobić, żeby zachować swoje środki.
- 19 marca br. – SPIRALA ZADŁUŻENIA – JAK W NIĄ NIE WPAŚĆ? Prelegentka Barbara Teisseyre – Dyrektor Departamentu Monitorowania Wsparcia i Dochodzenia Roszczeń Bankowego Funduszu Gwarancyjnego mocno zaakcentowała z czym się wiąże zadłużenie i jakie są jego konsekwencje. Podpowiedziała, co należy wziąć pod uwagę zadłużając się. Wyjaśniła, czym jest spirala zadłużenia i jak postępować, by w nią nie wpaść. Dała wskazówki, co należy zrobić, jeśli nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia w terminie.
- 20 marca br. – KONSUMENCKA LEKCJA ASERTYWNOŚCI – JUST SAY NOW. Prelegentki Magdalena Trusińska – starszy specjalista Departamentu Komunikacji i Karolina Śliwińska-Wisłocka – główny specjalista Departamentu Analiz Rynku z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawiły scam, czyli internetowe oszustwa (podszywanie się pod znaną osobę, phishing, kradzież tożsamości). Omówiły kryptoaktywa, subskrypcje, czyli pułapki w sieci i wyjaśniły, jak nie wpaść w pułapki – JUST SAY NO! Zaprezentowały spoty UOKiK.
- 21 marca br. – PUŁAPKI MYŚLENIA – JAK DOKONYWAĆ RACJONALNYCH DECYZJI INWESTYCYJNYCH. Prelegent Mikołaj Kramek – starszy specjalista Departamentu Infrastruktury i Obrotu Giełdowego Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego omówił myślenie szybkie i wolne oraz nasze podejście do zysków i strat. Następnie metodą case study wyjaśnił, kiedy decydujemy się na podjęcie ryzyka.
Ewaluacja zajęć potwierdziła, że były one bardzo merytoryczne, doskonale przygotowane i niezwykle ciekawe. Ich zakończenie stanowi nasza autorska inicjatywa PRZYSZŁOŚĆ W OSZCZĘDZANIU przygotowana przez Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej stanowiąca przedłużenie założeń Programu ZŁOTE SZKOŁY NBP. My naprawdę nigdy nie zwalniamy tempa. Żeromski tak już ma – pasjonuje, działa z pasją i rodzi pasję!!!
Marzena Papis, Grażyna Zięba – Zalega